Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Krywania

Opis szlaków

Do Doliny Ciemnosmreczyńskiej

Kolor szlaku

   

Czas przejścia

4h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Niżni Ciemnosmreczyński Staw 1674 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 540 m

Droga do Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu to długa trasa spacerowa, która przemierza Dolinę Koprową aż do jej tylnego odgałęzienia - Doliny Ciemnosmreczyńskiej. Pod koniec trasy, a zwłaszcza nad samym stawem czekają nas wspaniałe widoki.

Trzy Źródła (słow. Tri studničky»»  Niżni Ciemnosmreczyński Staw

4 h 30 min     

Trasę rozpoczynamy w miejscu noszącym nazwę "Trzy źródła" (słow. Tri studničky). Przy szosie nr 537 znajduje się tutaj płatny parking. Początkowo podążamy za zielonymi i czerwonymi znakami, kierując się na północ zgodnie z kierunkiem szosy. Po 15 minutach dochodzimy do rozdroża szlaków, które usytuowane jest przy niewielkich zabudowaniach, nieopodal zakola drogi.

Szlak wiedzie początkowo szeroką drogą przez las, który został zniszczony w trakcie huraganu w 2004 roku. Wkrótce znacznie węższa ścieżka odbija od drogi. Las jest teraz gęstszy, nie dając większych szans na górskie widoki.

Po nieco ponad godzinie docieramy do skrzyżowania szlaków w Dolinie Koprowej. Dalszą trasę kontynuować będziemy asfaltową drogą, która prowadzi w głąb doliny. Droga ta jest zamknięta dla ruchu samochodowego, nierzadko jednak jeżdżą tędy rowerzyści.

Do miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy można również dotrzeć z osady Podbańska (słow. Podbanské). Od samego parkingu prowadzi stamtąd asfaltowa droga. Wariant ten jest bardziej dogodny, ale nieco dłuższy (przejście od parkingu trwa niecałe 1,5 godziny). Pełniejszy opis tego odcinka trasy znajduje się tutaj.

Dnem Doliny Koprowej płynie szeroki potok Koprowa Woda (słow. Kôprovský potok). Trzykrotnie będziemy go przekraczać - pierwszy raz zaraz za rozdrożem.

Asfaltowa droga wiedzie na długim odcinku niemalże płasko. Po prawej stronie, za drzewami, widać partie szczytowe Krywania (2494 m n.p.m.). Po naszej lewej stronie wznoszą się Kopy Liptowskie - potężny zielony masyw, widoczny doskonale z Kasprowego Wierchu.

Po mniej więcej godzinie od opuszczenia ostatniego rozdroża, przekroczywszy uprzednio ponownie Koprową Wodę, docieramy pod Niewcyrskie Siklawy (słow. Nefcerské vodopády) - kaskady utworzone na Niewcyrskim Potoku. Boczną ścieżką, która odbija w prawo od głównej drogi, w przeciągu 5 minut można podejść pod najniższy z wodospadów - Niżnią Niewcyrską Siklawę. Wodospady na tym samym potoku są w sumie trzy. Te wyżej położone - Pośrednia i Wyżnia Niewcyrska Siklawa - nie są jednak dostępne dla turystów.

Dalsza trasa jest zamykana dla ruchu turystycznego w sezonie zimowym. Asfaltowa nawierzchnia kończy się przechodząc w drogę szutrową, którą idziemy jeszcze przez mniej więcej pół godziny, docierając do niewielkiej Garajowej Polany.

Teraz szlak zmienia charakter. Ponownie przekraczamy potok, którego koryto jest znacznie skromniejsze, niż w jego dolnym biegu. Węższa odtąd ścieżka pnie się łagodnie pod górę przez las zwany Ciemnymi Smreczynami. W przeciągu niespełna pół godziny docieramy do rozdroża pod Doliną Hlińską, gdzie w prawo odbija niebieski szlak na Koprowy Wierch. Od początku trasy minęło mniej więcej 3,5 godziny.

Ścieżka wiedzie łagodnie pod górę przez częściowo uschnięty las. Po prawej stronie za drzewami widać grzbiet Pośredniego Wierszyka, który stanowi zachodnie ramię Koprowego Wierchu (2363 m n.p.m.). Nieco po lewej wznoszą się Liptowskie Mury. Między oboma graniami leży Dolina Ciemnosmreczyńska (słow. Temnosmrečinská dolina), do której zmierzamy.

Po około 15 minutach docieramy do kolejnego rozstaju, gdzie zielony szlak skręca w lewo na przełęcz Zawory. Nasza trasa, odtąd znakowana na czerwono, wiedzie pod granią Liptowskich Murów, w stronę progu Doliny Ciemnosmreczyńskiej.

Zaraz za rozdrożem na szlaku ułożony jest długi drewniany pomost, który ułatwia przejście po podmokłym terenie. Po prawej stronie, nieco w oddali, szumi wodospad Ciemnosmreczyńskiej Siklawy, która zasilana jest z Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu. Idziemy niemalże płasko, zakręcając łukiem w prawo zgodnie ze skrętem doliny. Za naszymi plecami wznoszą się dostojne ściany Grani Hrubego. Ścieżka zaczyna się wznosić w górę progu. Podejście jest jednak raczej łagodne. Z tyłu dobrze widać teraz Kopy Liptowskie, u ponóża których przemierzaliśmy Dolinę Koprową.

Podejście od rozdroża trwa niecałą godzinę. Szlak kończy się przy brzegu Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu, na wysokości 1674 m n.p.m. Widok znad stawu jest wspaniały. Po wschodniej stronie wznoszą się skaliste zbocza Cubryny (2376 m n.p.m.) i Koprowego Wierchu. Dobrze widać również Wrota Chałubińskiego, na które dawniej prowadził stąd szlak. Po lewej (północnej) stronie wznosi się niepozornie wyglądający stąd Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.), na którego wierzchołku możemy zobaczyć turystów.

Niżni Ciemnosmreczyński Staw (słow. Nižné Temnosmrečinské pleso) zajmuje powierzchnię 12,01 ha i ma głębokość 37,8 m. Występujący w stawie plankton sprawia, że woda nie jest do końca przezroczysta. Nieco wyżej, w głebi doliny leży jeszcze jeden, nieco mniejszy zbiornik wodny - Wyżni Ciemnosmreczyński Staw. Jest on jednak niedostępny dla turystów. Oba Stawy Ciemnosmreczyńskie są dobrze widoczne ze szlaku prowadzącego na Zawory.