Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Tatrzańskiej Łomnicy

Opis szlaków

Do Łomnickiego Stawu

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Łomnicki Staw 1751 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 900 m

Łomnicki Staw (słow. Skalnaté pleso) to niewielki zbiornik wodny, leżący u podnóża Łomnicy. W bezpośrednim sąsiedztwie stawu stoi budynek stacji kolejki linowej, który mieści górny peron kolejki gondolowej z Tatrzańskiej Łomnicy oraz dolny peron wyciągu na szczyt Łomnicy. To właśnie kolejka sprawia, że Łomnicki Staw jest tak licznie odwiedzany. W sezonie można tu spotkać tłumy turystów. Wielu z nich oczekuje na wyjazd na drugi co do wysokości tatrzański szczyt.

Tatrzańska Łomnica  »»  Łomnicki Staw

2 h 45 min  (wariant pieszy)   

Nad Łomnicki Staw najszybciej dotrzemy kolejką linową. Dolna stacja wyciągu usytuowana jest w Tatrzańskiej Łomnicy, powyżej głównej drogi, prowadzącej przez tę popularną miejscowość. Obok stacji kolejki znajduje się obszerny parking.

Kolejka działa bardzo sprawnie. Nawet w szczycie sezonu nie będziemy musieli zbyt długo czekać na wjazd. Przyzwyczajeni do obleganego wyciągu na Kasprowy Wierch będą tutaj mile zaskoczeni. Czteroosobowe gondole pokonują 870 m przewyższenia na trasie o długości około 3,7 km. Mniej więcej w połowie drogi wagoniki przejeżdżają przez stację pośrednią "Štart". Jeżeli wykupiliśmy bilet do Łomnickiego Stawu nie powinniśmy tutaj wysiadać.

Trasa przejazdu jest bardzo malownicza. Wiedzie ponad lasem, który został w 2004 roku zniszczony przez huragan. Na wprost trasy widać Łomnicę, Kieżmarski Szczyt i Huncowski Szczyt. Po lewej stronie wznosi się masyw Sławkowskiego Szczytu (2452 m n.p.m.). Przejazd z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu zajmuje niecałe 15 minut.

Nad Łomnicki Staw z Tatrzańskiej Łomnicy możemy dotrzeć także pieszo. Do wyboru są dwa warianty podejścia. Niezależnie od wyboru wariantu, wejście zajmie nam ponad 2,5 godziny.

Od parkingu przy dolnej stacji kolejki w góre wznosi się kręta, asfaltowa droga, zamknięta dla ruchu samochodowego. Droga oznakowana jest niebieskim szlakiem, który prowadzi do Wodospadów Zimnej Wody. Idąc asfaltem pokonujemy kilka zakrętów, po czym niebieski szlak odbija w lewo od drogi. My idziemy dalej drogą asfaltową. Z prawej strony wkrótce dołącza się zielono znakowana ścieżka, prowadząca z Tatrzańskiej Łomnicy (drugim wariantem) wzdłuż nieczynnej trasy starego wyciągu do stacji pośredniej "Štart". Teraz oba warianty podejścia prowadzą już razem. Asfaltowa droga kończy się przy stacji pośredniej.

Od stacji "Štart" w górę stoku wiedzie szeroka ścieżka, która przebiega wzdłuż trasy kolejki. Las jest mocno przerzedzony, dzięki czemu otwarty jest widok na Łomnicę. Pod górną stacją kolejki szlak prowadzi kilkoma zakrętami, odchodząc nieco w lewo od przebiegu wyciągu. Ścieżka dołącza się do czerwono znakowanej Magistrali Tatrzańskiej, przechodząc następnie obok Schroniska Łomnickiego (słow. Skalnatá chata).

Gospodarzem schroniska jest Laco Kulanga - rekordzista wśród nosiczów (tragarzy tatrzańskich). Słowaccy nosicze na własnych plecach wnoszą kilkudziesięciokilogramowe ładunki, zaopatrując w ten sposób schroniska tatrzańskie. Przy wejściu do schroniska wisi tablica upamiętniająca wniesienie rekordowego ciężaru 207 kg przez gospodarza.

Od schroniska dzieli nas zaledwie kilka kroków do stacji kolejki linowej nad Łomnickim Stawem.

Łomnicki Staw leży na wysokości 1751 m n.p.m. Powierzchnia jeziorka wynosi 1,23ha, a głębokość dochodzi do 2m. Staw schowany jest na tyłach stacji kolejki linowej i nieco ginie wśród zabudowań. Z okolic stawu roztacza się wspaniały widok na Łomnicę (2634 m n.p.m.), Kieżmarski Szczyt (2556 m n.p.m.) i Huncowski Szczyt (2352 m n.p.m.).