Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Otargańców

Opis szlaków

Na Kończysty Wierch przez Dolinę Raczkową

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

4h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kończysty Wierch 2002 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1110 m

Trasa na graniczny szczyt, leżący w głównej grani Tatr jest łatwa i ładna widokowo. Ruch turystyczny w Dolinie Raczkowej jest niewielki. Po drodze mijamy urokliwe Raczkowe Stawy, leżące w górnym piętrze doliny. Ze szczytu można kontynuować przejście piękną widokowo granią.

Dolina Wąska  »»  Rozdroże pod Klinem

2 h 30 min   

Wędrówkę rozpoczynamy u wylotu Doliny Wąskiej (słow. Úzka dolina). Na skrzyżowaniu głównej szosy nr 537 przy Muzeum Wsi Liptowskiej (słow. Múzeum liptovskej dediny) skręcamy boczną drogą asfaltową w stronę gór. Niedaleko wejścia do Doliny Wąskiej bez problemu powinniśmy znaleźć miejsce na parking.

Dolina Wąska to krótki, liczący około 2 km, odcinek doliny, która pod grzbietem Otargańców rozdziela się na dwie długie odnogi - Dolinę Jamnicką i Dolinę Raczkową. Podejście do rozdroża na Niżniej Łące (słow. Nižná lúka), gdzie dolina się rozwidla, trwa niecałe pół godziny. Szeroka droga bita prowadzi wzdłuż Raczkowego Potoku. Dawniej nie istniała odrębna nazwa dla Doliny Wąskiej - odcinek ten uznawany był za część Doliny Raczkowej.

Na rozdrożu skręcamy w prawo, kierując się przez polanę w stronę Doliny Raczkowej. Tuż za skrzyżowaniem, w lewo od naszej drogi, odłącza się zielono znakowany szlak na grań Otargańców.

Szeroka droga bita prowadzi poziomo przez las w bliskim sąsiedztwie koryta Raczkowego Potoku. Widoki na tym odcinku szlaku są ograniczone, gdzieniegdzie jednak za drzewami można zobaczyć otaczające nas szczyty. Po mniej więcej trzech kwadransach przekraczamy potok, a ścieżka zaczyna łagodnie się wznosić przez znacznie gęstszy las. Półgodzinne podejście doprowadza nas na rozległą polanę, z której w oddali widać piramidę Starorobociańskiego Wierchu (słow. Klin).

Dolina Raczkowa jest obszarem zagrożonym lawinami. Świadczyć o tym może choćby fakt, że dotarliśmy do miejsca, od którego dno doliny w stronę Starorobociańskiego Wierchu jest niemalże pozbawione drzew. Nic więc dziwnego, że dalsza trasa jest zamykana dla turystów na sezon zimowy.

Idąc dalej przybliżamy się z każdym krokiem pod Starorobociański Wierch. Ścieżka wznosi się bardzo łagodnie na długim odcinku. Ponownie przekraczamy potok, by po krótkim podejściu dotrzeć do rozdroża pod Klinem. Możemy teraz odpocząć na ławce obok drewnianego schronu.

Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) mamy na wyciągnięcie ręki. Dobrze widać również potężny grzbiet Bystrej (2248 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Tatr Zachodnich.

Dolina Raczkowa rozdziela się pod Starorobociańskim Wierchem na dwie odnogi - Dolinę Zadnią Raczkową i Dolinę Gaborową. Przez obie te doliny prowadzą dalej szlaki. Zielono znakowaną ścieżką przez Dolinę Gaborową można dotrzeć na Starorobociański Wierch lub Bystrą. Nasza trasa, znakowana na żółto, kieruje się z rozstaju w lewo.

Rozdroże pod Klinem  »»  Kończysty Wierch

2 h 

Ścieżka prowadzi w górę polany, wznosząc się coraz bardziej stromo na próg Doliny Zadniej Raczkowej (słow. Račkov Zadok). Po naszej lewej stronie dostrzec możemy wodospad Raczkowej Siklawy (słow. Račkov vodopád), utworzony na Raczkowym Potoku.

Nieco mozolne podejście kończy się po mniej więcej trzech kwadransach. Wyżej szlak staje się bardziej łagodny, prowadząc na dłuższym odcinku niemalże płaskim dnem Doliny Zadniej Raczkowej, która ma kształt litery U. Miejsce to jest szczególnie urokliwe. Rozległą łąkę porastają liczne, niewielkie kępy kosodrzewiny.

Ponad nami wznoszą się skaliste zbocza Raczkowej Czuby (słow. Jakubina). Patrząc w dół doliny zobaczymy charakterystyczny wierzchołek Niżniej Bystrej.

Od głównego szlaku odbija boczna ścieżka, którą można podejść do Raczkowych Stawów. Jest to dobre miejsce na krótki odpoczynek. Zbiorników wodnych jest w sumie dziesięć - trzy główne i siedem mniejszych. Niektóre z nich okresowo wysychają.

Wracając do głównej ścieżki rozpoczynamy podejście pod dość stromym, trawiastym zboczu. Szlak kieruje się w stronę Starorobociańskiej Przełęczy (słow. Račkovo sedlo). Z góry możemy teraz podziwiać Raczkowe Stawy i pięknie ukształtowane górne piętro Doliny Raczkowej. Podejście od stawów trwa niecałe trzy kwadranse. Pod Starorobociańską Przełęczą ścieżka skręca w lewo, wychodząc prosto na szczyt.

Kończysty Wierch jest szczytem granicznym, leżącym w głównej grani Tatr. Panorama z wierzchołka obejmuje szczyty górujące nad Doliną Kościeliską - Bystrą, Kamienistą, Smreczyński Wierch i Tomanowy Wierch Polski. W oddali widać również Tatry Wysokie. Po zachodniej stronie dobrze widać oba Rohacze - Ostry i Płaczliwy.

Z Kończystego Wierchu można kontynuować wycieczkę wchodząc na Starorobociański Wierch i schodząc następnie przez Dolinę Gaborową z powrotem do Doliny Raczkowej. Trudniejsza i nieco dłuższa jest pętla przez Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.) i przejście przez grań Otargańców.