Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Żarskiej

Opis szlaków

Odcinek graniowy: Rohacz Płaczliwy » Smutna Przełęcz

Kolor szlaku

Czas przejścia

40min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Rohacz Płaczliwy 2125 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 160 m

Omawiany szlak to fragment grani Rohaczy obejmujący zejście z Rohacza Płaczliwego do Smutnej Przełęczy. Przedstawiony odcinek "Orlej Perci Tatr Zachodnich" jest raczej łatwy. Nie występują na nim trudności techniczne ani sztuczne ubezpieczenia. Szlak jest zamknięty w okresie zimowym.

Rohacz Płaczliwy  »»  Smutna Przełecz

40 min 

Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.) to łagodniejszy spośród dwóch bliźniaczych szczytów z grani Rohaczy. Jeżeli wycieczkę rozpoczynaliśmy w Dolinie Żarskiej, dotarliśmy na jego wierzchołek przez Żarską Przełęcz.

Rohacz Płaczliwy jest znakomitym punktem widokowym. Po północnej stronie widać Dolinę Rohacką i Rohackie Stawy, położone na Przednim Zielonym. Na pierwszym planie Rohacz Ostry, który charakterem odcina się od znajdujących się za nim kopulastych szczytów.

Zejście z Rohacza Płaczliwego do Smutnej Przełęczy jest raczej łatwe. Trudniejsze odcinki możemy ominąć łatwiejszymi wariantami, poprowadzonymi po południowej stronie grani. Mniej więcej w połowie drogi mijamy wypłaszczenie terenu. Stoi tu mnóstwo głazów, poustawianych przez turystów w różne formacje. Miejsce to wygląda trochę magicznie.

Ostatni odcinek nad samą przełęczą pokonujemy schodząc kilkumetrowym skalnym uskokiem.

Ze Smutnej Przełęczy (1963 m n.p.m.) szczególnie ciekawie prezentuje się widok na Dolinę Smutną z Wołowcem i Rohaczami po prawej stronie. Z tej perspektywy oba Rohacze wydają się szczytami bliźniaczo podobnymi do siebie.

Jeżeli starczy nam sił, ze Smutnej Przełęczy możemy kontynuować trasę graniową w stronę Banówki. Natomiast jeśli chcemy zakończyć wędrówkę, najlepiej skręcić w lewo niebieskim szlakiem, który sprowadzi nas z powrotem do Doliny Żarskiej.