Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Orawice - Dolina Juraniowa, Dolina Bobrowiecka, Bobrowiecka Przełęcz

Kolor szlaku

 

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Bobrowiecka Przełęcz 1356 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 560 m

Orawice to ośrodek znany z gorących źródeł. Leży on u podnóża Tatr Zachodnich, blisko polskiej granicy. Szlaków górskich jest tutaj niewiele i są one rzadko uczęszczane. Wartym odwiedzenia jest wąwóz w Dolinie Juraniowej, który przypominać może Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej albo pieniński wąwóz Homole.

Oba przedstawione niżej szlaki mogą służyć jako droga podejścia na Bobrowiecką Przełęcz. Pierwsza trasa prowadzi przez wąwóz w Dolinie Juraniowej, łącząc się następnie z drugim z przedstawionych szlaków (mniej więcej w jego połowie).

Orawice  »»  Dolina Juraniowa  »»  Umarła Przełęcz  »»  Dolina Bobrowiecka

2 h 

Wycieczkę rozpoczynamy w Orawicach. Przy głównej drodze stoją tablice informujące o znajdujących się w tym rejonie szlakach. Asfaltową drogą, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego, podążamy w głąb Doliny Cichej Orawskiej. Po mniej więcej trzech kwadransach czerwony szlak odbija od drogi asfaltowej, kierując się przez rozległą łąkę Szatanowej Polany. Ścieżka wiedzie na wprost zalesionego Jeżowego Wierchu, po którego lewej stronie znajduje się wejście do Doliny Juraniowej.

Z polany, po naszej prawej stronie, ponad drzewami ładnie widać Osobitą. Po mniej więcej kwadransie docieramy do rozdroża szlaków. W prawo odbija żółto znakowana ścieżka, która umożliwia dotarcie do Doliny Bobrowieckiej w ciągu około 15 minut. My idziemy prosto za czerwonymi znakami do Doliny Juraniowej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wejście do Doliny Juraniowej zamykane jest na okres zimowy. W tym okresie zmuszeni będziemy do powrotu lub skorzystania z żółtego szlaku.

Za wejściem do doliny znajduje się skalisty wąwóz zwany Juraniową Cieśniawą. Jego przejście zajmuje niecałe pół godziny. Szlak prowadzi dnem wąwozu wzdłuż Juraniowego Potoku. Miejsce to jest bardzo urokliwe. Urwiste ściany wąwozu tworzą literę V. Woda w potoku przyjmuje miejscami wspaniały, błękitny kolor.

Szlak opuszcza Dolinę Juraniową skręcając w prawo pod górę na Umarłą Przełęcz (981 m n.p.m.). Zalesione, płaskie siodło przełęczy opuszczamy schodząc w ciągu 15 minut do Doliny Bobrowieckiej.

Po zejściu do niebieskiego szlaku w Dolinie Bobrowieckiej mamy do wyboru: skręcić w prawo i w ciągu niecałej godziny wrócić do Orawic lub pójść w lewo na Bobrowiecką Przełęcz (ok. 1,5 godziny drogi).

Orawice  »»  Bobrowiecka Przełęcz

2 h 30 min 

Niebiesko znakowany szlak na Boborowiecką Przełęcz rozpoczyna się w Orawicach. Od głównej szosy odchodzi zamknięta dla ruchu kołowego asfaltowa droga, która w przeciągu niecałej godziny doprowadza nas do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym schodzącym z Umarłej Przełęczy (trasa omówiona w poprzedniej części tej strony). Dalsza droga zamykana jest na sezon zimowy.

Idziemy dalej w głąb Doliny Bobrowieckiej. Nawierzchnia zmienia się z asfaltowej na szutrową. Widoki na całej trasie są mało interesujące. Otaczają nas bowiem zalesione zbocza niewysokich szczytów. Ostatnie podejście jest trochę męczące. Leśna ścieżka prowadzi monotonnie pod górę na samą przełęcz.

Widok z Bobrowieckiej Przełęcz jest ograniczony. Po polskiej stronie widać grzbiet Ornaku. Bezpośrednio nad przełęczą góruje szczyt Bobrowca, który jeszcze niedawno dostępny był dla turystów. Ostatecznie w 2008 roku szlak ten został zamknięty.

Z Bobrowieckiej Przełęczy możemy przejść na polską stronę schodząc do Doliny Chochołowskiej.