Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Chochołowskiej

Opis szlaków

Odcinek graniowy: Kończysty Wierch » Starorobociański Wierch » Siwa Przełęcz

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

1h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 360 m

Odcinek graniowy prowadzący przez najwyższy szczyt polskiej części Tatr Zachodnich. Pod względem widokowym jest to jedna z najpiękniejszych tras w rejonie. Podejście pod Starorobociański Wierch jest łatwe, zejście trudniejsze - po jednej stronie duża (jak na Tatry Zachodnie) ekspozycja.

Na Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.) można dotrzeć z Doliny Chochołowskiej przez Trzydniowiański Wierch (4 - 4,5 h licząc od parkingu na Siwej Polanie) lub obchodząc pętlę przez Wołowiec i Jarząbczy Wierch (od Siwej Polany ok. 7 h).

Kończysty Wierch  »»  Starorobociański Wierch  »»  Siwa Przełęcz

1 h 30 min   

Podejście z Kończystego na Starorobociański Wierch trwa około 45 minut. Schodzimy najpierw do Starorobociańskiej Przełęczy (1975 m n.p.m.), skąd czeka nas nieco męczące podejście o ponad 200 m na sam szczyt. Starorobociański Wierch widziany od tej strony ma prawie idealnie trójkątny kształt, przypominający piramidę. Mimo, że znajdujemy się ponad 2000 metrów nad poziomem morza, sceneria jest nadzwyczaj łagodna; stok jest trawiasty, a ścieżka szeroka. Po trzech kwadransach osiągamy szczyt, z którego roztacza się znakomita panorama.

Zejście ze szczytu do Siwej Przełęczy (1812 m n.p.m.) jest mniej przyjemne i bardziej strome. W górnym fragmencie ścieżka wiedzie w bezpiecznej odległości od przepaści, ale niżej dłuższy odcinek szlaku poprowadzony jest w pobliżu krawędzi urwiska, które opada na północ, w stronę Doliny Starorobociańskiej (*). Co prawda ścieżka jest szeroka, jednakże sypkość podłoża powinna nakazywać wzmożoną uwagę.

Po około 30 minutach docieramy do Gaborowej Przełęczy (1938 m n.p.m.). Pięknie prezentuje się stąd leżące poniżej, po słowackiej stronie, górne piętro Gaborowej Doliny. Tworzy ono rozległą, trawiastą równinę, nad którą góruje potężny masyw Bystrej.

Zejście do Siwej Przełęczy, które zajmuje kolejne 15 minut, jest nieco łatwiejsze, choć ścieżka na tym odcinku jest również pokryta drobnym żwirkiem, co utrudnia schodzenie na bardziej stromych odcinkach.

Z Siwej Przełęczy można zejść do Doliny Chochołowskiej przez Ornak (ok. 2,5 h; znaki zielone, później żółte) lub przez Dolinę Starorobociańską (ok. 1,5 h; znaki czarne).