Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Chochołowskiej

Opis szlaków

Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany

Kolor szlaku

<brak>

Czas przejścia

1h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Polana Chochołowska ok. 1100 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 200 m

Licznie odwiedzany szlak biegnący wzdłuż dna Doliny Chochołowskiej. Wygodna, częściowo asfaltowa droga, o niewielkim nachyleniu, biegnie od parkingu przy Siwej Polanie do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Na terenie doliny dozwolona jest jazda rowerem. Kursuje tu również kolejka turystyczna.

Siwa Polana  »»  Polana Chochołowska

1 h 45 min

Dolina Chochołowska jest najbardziej na zachód wysuniętą doliną należącą do polskiej części Tatr. Na parking przy Siwej Polanie, która leży u wylotu doliny, można dojechać z Zakopanego w ciągu 15 minut kierując się drogą w stronę Chochołowa.

U wejścia do doliny można wypożyczyć rower lub wsiąść do kolejki turystycznej, składającej się z traktora stylizowanego na lokomotywę i przyczepionych z tyłu wagoników. Kolejka dowiezie nas do Polany Huciska, położonej mniej więcej w połowie drogi na Polanę Chochołowską. Wypożyczonym rowerem można dojechać jeszcze dalej - do punktu zdawczego w okolicy dawnego schroniska Blaszyńskich, skąd do schroniska pozostaje około pół godziny drogi. Jeżeli planujemy wycieczkę w wyższe partie gór, warto skorzystać z oferowanych środków transportu, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet godzinę czasu.

Pierwszy odcinek trasy wiedzie drogą asfaltową. Tuż za rogatką Tatrzańskiego Parku Narodowego rozpoczyna się Siwa Polana, której przejście zajmuje około 10 minut. Znajdują się tu zabudowania pasterskie, a w sezonie letnim wypasane są owce i krowy. Za polaną przez niecałą godzinę przemierzamy las. Widoki ograniczone są do okolicznych, niewielkich turni, wyłaniających się nad wysokim drzewostanem. Wzdłuż całej drogi aż do schroniska towarzyszy nam szum wody Potoku Chochołowskiego.

Asfaltowa droga kończy się na Polanie Huciska, której okolice stanowiły przed wiekami ośrodek górniczy i hutniczy. Na nie używanym już dzisiaj parkingu kończy bieg kolejka turystyczna. W górę doliny wiedzie dalej droga bita.

Za Polaną Huciska przechodzimy przez skalne zwężenie Niżniej Chochołowskiej Bramy. Tuż ponad drogą widnieją tu dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich upamiętnia powstanie chochołowskie, a druga wizytę Jana Pawłą II w 1983 roku. Przechodzimy przez niewielką Polanę pod Jaworki, za którą w lewo odchodzi czarno znakowana Ścieżka nad Reglami, prowadząca w stronę Doliny Kościeliskiej. Po kolejnych 10 minutach droga przeprowadza nas przez kolejne skalne zwężenie - Wyżnią Chochołowską Bramę, za którą, po prawej stronie drogi, stoi dawne schronisko Blaszyńskich, pełniące obecnie funkcję leśniczówki TPN. W miejscu tym znajduje się punkt zdawczy wypożyczalni rowerów. Kawałek dalej główny bieg Doliny Chochołowskiej skręca w prawo, a w lewo od głównej drogi odchodzą szlaki: czarny przez Dolinę Starorobociańską i żółty na Iwaniacką Przełęcz (1459 m n.p.m.).

Droga staje się wkrótce bardziej wyboista, wiodąc na krótkim odcinku nieco pod górę. Przechodząc przez niewielką Polanę Trzydniówkę, z której w lewo odbija czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), docieramy po kolejnych kilku minutach na skraj Polany Chochołowskiej. Na największej spośród polskich tatrzańskich polan stoją liczne, zabytkowe zabudowania pasterskie. Latem prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec. Wiosną, gdy rosną krokusy, polana pokrywa się kolorem fioletowym.

Schronisko stoi na przeciwległym skraju polany. U jego drzwi wejściowych wmurowano dwie tablice upamiętniające spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą, które odbyło się tu w 1983 roku. W górnej części polany znajduje się niewielka, drewniana kapliczka pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, która została uwieczniona w kadrach filmu "Janosik". Otoczenie polany jest bardzo malownicze. Po północnej stronie wznoszą się Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) oraz Bobrowiec (1663 m n.p.m.) z charakterystycznymi turniami Mnichów Chochołowskich. Patrząc w stronę południowo-zachodnią podziwiać można grzbiet biegnący od Grzesia (1653 m n.p.m.) przez Rakoń (1879 m n.p.m.) po najwyższy Wołowiec (2064 m n.p.m.).