Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Zachodnich

Opis szlaków

Ścieżka nad Reglami: Polana Strążyska » Przysłop Miętusi » Dolina Kościeliska

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Przełęcz w Grzybowcu 1309 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 340 m

Środkowy odcinek Ścieżki nad Reglami wiedzie spod Giewontu, przechodząc pod masywem Czerwonych Wierchów aż do Doliny Kościeliskiej. Po drodze dwa miejsca widokowe: na Wielkiej Polanie Małołąckiej i na Przysłopie Miętusim.

Do szlaku najlepiej dotrzeć z Zakopanego przez Dolinę Strążyską (pół godziny od wejścia do doliny, nieco ponad godzina od centrum miasta) lub kontynuując przejście Ścieżką nad Reglami od strony Kuźnic.

Polana Strążyska  »»  Przysłop Miętusi  »»  Dolina Kościeliska (Wyżnia Miętusia Kira)

2 h 

Z Polany Strążyskiej kierujemy się za czerwonymi i czarnymi znakami, rozpoczynając mozolne podejście na Przełęcz w Grzybowcu (1311 m n.p.m.). Szlak prowadzi lasem coraz bardziej stromo pod górę, osiągając zalesioną przełęcz po około 45 minutach. Skręcając w lewo z przełęczy dochodzimy do rozdroża. Czarno znakowana Ścieżka nad Reglami odłącza się tutaj od czerwonego szlaku na Giewont, skręcając w prawo, w dół, w stronę Doliny Małej Łąki.

Schodzimy nadal lasem, po 15 minutach docierając do Małej Polany. Zejście kończy się po kolejnych pięciu minutach, przy rozdrożu szlaków u skraju Wielkiej Polany Małołąckiej. Warto stąd podejść kilka kroków żółtym szlakiem w lewo, w głąb polany, skąd roztacza się wspaniały widok w stronę Giewontu (1894 m n.p.m.) i urwistych ścian Wielkiej Turni (1847 m n.p.m.).

Z rozdroża na skraju Wielkiej Polany podchodzimy łagodnie czarnym szlakiem przez las. Po 15 minutach docieramy na Miętusią Polanę, zajmującą szerokie siodło Przysłopu Miętusiego (1189 m n.p.m.). Usytuowany pośrodku polany węzeł szlaków stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek.

Okolice Przysłopu Miętusiego były dawniej obszarem pasterskim. Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska Tomasza Miętusa, który w 1595 roku otrzymał ten teren od króla Zygmunta III Wazy. Słowo Przysłop pochodzi z języka wołoskiego i oznacza przełęcz. Polana Miętusia jest znakomitym miejscem widokowym. Doskonale widać stąd północne urwiska Czerwonych Wierchów: Krzesanicy (2122 m n.p.m.) i Ciemniaka (2096 m n.p.m.) oraz masyw Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.) po zachodniej stronie.

Z Przysłopu Miętusiego schodzimy na zachodni brzeg polany. Ścieżka sprowadza zdecydowanie w dół, osiągając dno zalesionej Doliny Miętusiej. Po niespełna trzech kwadransach wychodzimy w Dolinie Kościeliskiej w okolicy rozległej polany Wyżniej Miętusiej Kiry. Od wylotu doliny i przystanku busów dzieli nas 15 minut drogi.