Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

Po słowackiej stronie

12-02-2014

Wacław

Proszę napisać co nieco o swoim praktycznym doświadczeniu w posługiwaniu się tym sprzętem. Na jakiej trasie się przydał ?
Lepiej mieć jasność, komu udziela się rad !

09-02-2014

<Anonim>

Czy orientuje się ktoś jak wygląda trasa zimą: Tatrzańska Łomnica - Chata Teyrego? Czy potrzebne są raki, czekan...?

06-02-2014

Wacław

By rzeczowo i konkretnie /także lakonicznie/ odpowiedzieć na takie proste z pozoru pytanie jakie zadał/a <Anonim<, trzeba czasu !
Może zdążymy do 15.06 !
Dziś nasuwa mi się tylko jeden rodzaj odpwiedzi, zaczerpnięty od klasyków.
Są Tatry /słowackie/, to i będą tam trasy ciężkie do przejścia !
/tzn. na pewno cięższe od trasy Palenica - Morskie Oko/.
A swoją drogą, sporo pożytecznych wskazówek da wczytanie się w dyskusję dotyczącą tego obszernego tematu.

03-02-2014

<Anonim>

Mam pytanie czy trasy po słowackiej stronie są ciężkie do przejścia ? Proszę o odpowiedź .

01-02-2014

Dariusz K

Masz rację Wacławie, prostując informację, że szlak obecnie jest dwukierunkowy i przebiega przez Bystrą Ławkę, a nie Bystry Przechód jak to miało miejsce wcześniej. Błędnie się oparłem na mapie Zakładu Kartograficznego „Sygnatura” z roku 2012/2013, gdzie ten szlak jest pokazany jako jednokierunkowy…
Dzięki, że trzymasz rękę na pulsie naszego forum i za sprostowanie moich nieścisłości.
Choć jak przeczytałem w „Wikipedii” zalecany jest właśnie kierunek z Doliny Młynickiej do Furkotnej, żeby zmniejszyć zatory na łańcuchach.

01-02-2014

Wacław

do Jana
mając w zamyśle trasy obok Szczyrbskiego Plesa, niezbyt drogich noclegów należałoby szukać w Prybylinie lub w bliższej Szczyrbie a parkingować w Szcz. P lub w Popradskim Plesie.
na marginesie. Trasa przez Bystrą Ławkę, także Koprowy W. dopiero od 15.06. Zimą otwarte trasy do Chaty nad Popradskim Stawem i na Skrajne Solisko.

01-02-2014

Wacław

do Jana i Darka K.
Poszukałem w jedym ze starszych wydań przewodnika J. Nyki o tej trasie, gdzie mówi o przejściu grani Bystrym Przechodem. /Bystre sedlo/. 2314 mnpm.
Wspomina też obok, że cyt: >główne wcięcie przełęczy pozostaje niżej<.
Istotnie, jest niżej /2.300mnpm/ i 200 m. bliżej grani Solisk i zwie się Bystra Ławka.
Od kilkunastu lat szlak wiedzie tym bliższym/niższym przejściem i w zasadzie jest dwukierunkowy, choć to także przeszkadza wzajemnie wchodzącym z dwu stron. Też wąskie przejście. Czyli Darku - wchodziłeś chyba na B. Ławkę? /Analogia z Zawratem/.
Na mapach i w różnych opisach przewodnikowych dużo błędów dotyczących tego rejonu. Turyści, jak zauważyłem, wolą podchodzić od strony Małego Soliska, gdzie można podjechać kolejką i wchodzić Furkotną.
Pozdrawiam.

31-01-2014

jan

dzięki! to pewnie też pojadę autem i zostawię gdzieś przy drodze jak będę wchodził na kryvan bo idąc na bystry przechód lub koprowy szczyt można zostawić auto gdzieś w okolicach szczyrbskiego jeziora

31-01-2014

Dariusz K

Ten jednokierunkowy szlak, został ustalony w celu zmniejszenia zatorów na samej przełęczy (podobnie jak u nas Zawrat – Kozi Wierch). Jest tam też bardzo wąska szczelina, która umożliwia przeciśnięcie się tylko jednej osoby. Szlak jest bardzo łatwy i popularny. Oprócz tego wiele osób korzysta z ułatwienia jakim jest wyciąg krzesełkowy do schronu pod Soliskiem.
Wspomnę, że jednak były nieliczne osoby, które wbrew nakazowi szły „pod włos”, utrudniając przejście szlaku sobie i innym…
Co do noclegów nic nie zaproponuję, bo ja zawsze dojeżdżam z Zakopca na jednodniowe wyrypy.
Pozdrawiam

30-01-2014

jan

idąc na bystry przechód jedyny kierunek to z doliny młynickiej do furkotnej???na mapie mam zaznaczony taki kierunek jakby w drugą stronę nie można było iść
poleci ktoś noclegi w tym rejonie?takie tańsze-mogą być też w okolicach kryvania

21-01-2014

www

Słyszałem o tym zajściu na Kopie oraz o tragediach na Rysach i Giewoncie

21-01-2014

Wacław

Jeszcze do www.
Ale zimą to i na Kopie kondrackiej może być niewesoło.
Kronika TOPR donosi o sprowadzeniu stamtąd trójki turystów, którzy z powodu gołoledzi utknęli i nie potrafili sami zejść.
Minimum śniegu. /w początku stycznia !/

27-09-2013

Wacław

Miłe to co napisałeś ale przesadnie. Niemniej dziękuję. Roztocze, mogę sobie tylko wyobrazić, że jest piękne, wstyd powiedzieć ale nigdy tam nie byłem. Raz w młodości tylko jechałem od strony Stalowej Woli do Firleja, trochę okrężnie przez duże połacie lasów. Puszcza Solska, Lasy Lipskie? chyba. Robią wrażenie! To skraj, obrzeże Roztocza.
Pozdrawiam Cię www i życzę miłych przyszłorocznych wycieczek tatrzańskich. wh

27-09-2013

www

Dzięki Wacławie!
Jesteś lepszy niż przewodnik!!! Jak zaliczę jakiś szlak po słowackiej stronie to napiszę!Trzeba czekać do lata bo zimą jednak będę jedynie po Polskich Tatrach chodził i to dolinkami i na górki typu Kopa Kondracka czy Sarnia Skała. Poza tym tak prawdę mówiąc zimą na Słowacji to jedynie do dol. Kieżmarskiej bym się wybrał-nie mam zbyt dużego doświadczenia zimowego i wolę zachować rozwagę w podejmowaniu decyzji.
Dziękuję za przekazanie cennych informacji!
Jeszcze chciałbym polecić Ci moje rodzinne strony czyli Roztocze oraz (ostatnio byłem) na Podkarpaciu rezerwat Prządki!Warto zobaczyć!
Pozdrawiam

26-09-2013

Wacław

Witam www. dotyczy parkingów/.
Wydaje mi się, że w Jaworzynie Spiskiej, nazywanej także Jaw. Tatrzańską, nie ma oficjalnego płatnego parkingu, ale to wiedza sprzed 2-3 lat. Dawniej zdarzało nam się parkować auto w "centrum" przy tym ostrym zakręcie, gdzie odchodzą szlaki do Jaworowej, obok budynku poczty.
Raz stanęliśmy na Ł.P. zaraz za mostem, parking był jeszcze nie ucywilizowany. Myślę, że nikt auta nie zaaresztuje, gdy się je zaparkuje około świtu. I tak jest aż do Zdiaru. Wynika to z tego, że amatorów do parkowania jest tam niewielu. Szlaki puste, w porównaniu z tymi po naszej stronie. Ruch i "porządek" zaczyna się dopiero od Tatrz. Kotliny i Jaskini Bielskiej.
Uważam, że Przewodnik Pascala też jest dobry, konwencja bardziej przystępna niż u Nyki.

25-09-2013

www

posiadam także książkę KELE / LUCANSKY - TATRY PRZEWODNIK ale to taka książka ze zdjęciami bardziej niż przewodnik

25-09-2013

www

przepraszam! mój błąd!
napisałem :Zdziar -Szeroka Przełęcz -Przełęcz pod Kopą Bielską-Dolina Białych Stawów-St.Smokowiec
a chodziło mi o trasę Zdziar -Szeroka Przełęcz -Przełęcz pod Kopą Bielską-Dolina Białych Stawów-schr. pod zielonym stawem-Dol. Kieżmarska-Biela Voda przystanek i powrót busem właśnie do Zakopanego. Jest to krótka trasa więc busem też dostał bym się do Zdziaru i w te 8 godz. by ją przeszedł spokojnie zdążając na bus powrotny.
Mam przewodnik Pascala ale moim zdaniem jest niewystarczający.
A wiesz może czy na tym parkingu po słowackiej stronie zaraz za granicą można tak zostawić auto na cały dzień?i jak z tą jaworzyna spiską sprawa wygląda?

24-09-2013

Wacław

Proszę się na mnie nie gniewać, ale nic nie polecę. Jest jeszcze dużo czasu do lata, by zamiary ukonkretnić. Warto żyć czekając na lato w komitywie z mapą a także z przewodnikiem J. Nyki "Tatry Polskie i Słowackie". Pomysły na trasy same się pojawią.
Ale do rzeczy:
- własne auto zdecydowanie pomaga w przemieszczaniu się i dokucza nieraz -gdy trzeba po nie wrócić. Proszę zatem tak przemyśleć trasy /nawiązuję do 3 pierwszych propozycji,/ by nie każda z nich kończyła się w S. Smokowcu.
-praktyczniej byłoby zostawiać auto bliżej niż w Palenicy Białcz. żeby po nie nie wracać z Łysej Polany. Będąc tam zauważyłem, że latem jest parking na placu przed bud. po przejściu granicznym, także po słowackiej stronie.
- którędy dokładnie to przejście do S.Sm. od Dol. Białych Stawów?
-Sł.T.Zachodnie bliżej przez przejście gran. Chochołów-Sucha Hora.

24-09-2013

www

Do Wacława
a może jakieś propozycje szlaków by Pan polecił? Chodzi o szlaki po słowackiej stronie i tylko Tatry Wysokie bo do zachodnich to już całkiem słabo się dostać. chodzi o wypady jednodniowe i posiadam auto.

24-09-2013

www

Dzięki za odpowiedź i widzę , że na Panu można polegać! Ma Pan dużą wiedzę i dobrze by było kiedyś spotkać Pana na szlaku i porozmawiać!
Jeśli chodzi o artykuł dotyczący Czerwonej Ławki to właśnie on skłonił mnie do zdobycia i porównania z O.P. Być może w przyszłym roku wybiorę się kilka razy na Słowację będąc w Zakopanem. Planuje samochód zostawiać w Palenicy a potem ze Smokowca wracać tym busem-wolę być wczesnym rankiem/półmrok:)/w Palenicy (około 3-4 rano) i spokojnie przejść trasę a nie śpieszyć się. Chyba że warto samochód zostawić po słowackiej stronie tylko tam pewnie z tymi parkingami nie jest tak kolorowo-jak zostawię auto przy dol. Białej Wody lub Jaworowej to nie wiem czy będzie ktoś żeby mu zapłacić za postój (jak to jest w Palenicy-dzwonisz i parkingowy wstaje i wpuszcza na parking)a nie chcę mieć jakiś nieprzyjemności jak wysiądę z busa a tam jakiś mandat czy inna niespodzianka.