Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

Orla Perć


10-06-2017

Kamil

jak aktualnie wygląda szlak orlej perci? da sie iść bez raków i czekana?

10-08-2013

Lunatyk

Kędzior

dokładnie, już sama informacja o szlaku niebezpiecznym odstraszy większość niepewnych swoich umiejętności/możliwości a więc w dużej części nie będących na Orlą gotowych. Czemu takie tablice mimo przekroczenia 100 ofiar na szlaku nie zostały postawione? Toczą batalie o przekształcenie w via ferraty, o mocowania dodatkowych zabezpieczeń lub odwrotnie - o ich zdjęcie, a tak prostego rozwiązania do tej pory nie zastosowali...nie ogarniam...

08-08-2013

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

Lunatyk

też uważam, że takie znaki powinny byc na wszystkich punktach dojściowych do orlej i to w kilku językach z liczbą ofiar najlepiej. Jest to Zawrat,kozia przełęcz,kulczyński na rozwidleniu przy czarnych ścianach,granaty i krzyżne.kilka znaków ale na kościelcu takie rozwiązanie odstrasza niepewnych bardzo skutecznie i wg mnie było by to rozsądne i sensowne rozwiązanie na kochanej ale zdradliwej(przy braku doświadczenia) Orlej...pozdrawiam!!!

08-08-2013

Lunatyk

taka mnie refleksja dopadła... dlaczego tak w ogóle przy Kościelcu stoją znaki ostrzegające przed trudnym szlakiem postawione przez TOPR, do tego ostrzeżenia TPN a ani jednego takiego znaku na początku Orlej od Krzyżne albo na wysokości Granatów na przykład...? Czyżby szlak na Kościelec został uznany za trudniejszy...?

06-08-2013

mario73

widoki niesamowite!!!
również pozdrawiam

05-08-2013

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

mario73

no i to chodzi :) poszedłeś fajnym szlakiem z mega widokami nie ryzykując życia :) po to jesteśmy na forum. ja moze i z pomorza ale troche taterki znam i jest wiele osob co znaja je lepiej ode mnie ale wspólnie dbamy o to by każdy forumowicz połaził i wrócił cało do domu :) pozdrawiam!

05-08-2013

mario73

Witam,
nie zdecydowałem się jednak na Orlą za pierwszym razem :-).
Na pierwszy razem był Zawrat niebieskim szlakiem z Hali Gąsienicowej, a dalej czerwony szlak na Świnicę i zejście do Liliowe i "Murowaniec". Samo piękno...
pozdrawiam

02-08-2013

Bjablo

Do tego co napisał Kędzior dodam jeszcze, że w przypadku odcinka Krzyżne - Skrajny G. przez 2,5h W OGÓLE nie ma mowy o jakimś "międzyzejściu", schowaniu się w przypadku załamania pogody ani w ogóle o wcześniejszej rezygnacji. Albo wracasz tą samą drogą (a jeśli chcesz rezygnować to zwykle dlatego, że trud okazał się zbyt duży albo warunki za ciężkie, a musisz pokonać tą samą trasę raz jeszcze) albo kontynuować mając przed sobą taką samą skalę trudności. Tam na prawdę w razie upadku po prostu się zabijesz - nie ma raczej innej opcji, lecisz kilkaset metrów w dół i nie ma przeproś..

02-08-2013

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

...Właśnie ludzie tam niestety zostają :( szlak jest zajebisty i dobrze oznakowany ale wymaga obeznania z Tatrami bo w przypadku nadejścia złej pogody często nie ma odwrotu... od koziego po krzyżne nie ma mozliwości zejść np do 5 stawów gdy się tam nocuje a rzeczy są w schronisku... żleb drege'a miejsce gdzie ludzie złudnie myślą, że uda sie zejsc... jest wiele punktów z których można nie wrócić... uważam się za osobe doświadczoną ale sam za pierwszym razem na Orlej zrobiłem coś co mogło skończyć się w trumnie(rzecz podobną do tego czerwcowego wypadku) i uważam, że Orla to nie są przelewki... nie jest to droga wspinaczkowa ale trudna graniowa droga mega eksponowana... a gdy dochodzi do tego śnieg i lód to sprawa jest dużo trudniejsza od wejść na wiele alpejskich szczytów... To jest grań która zalicza wiele szczytów i przełęczy i to w dużej ekspozycji!!! nie straszę ale nie chcę usłyszeć, że mario73 jest kolejną ofiarą Tatr!!!

01-08-2013

Bjablo

Nie podpuszczaj, historia zna takich, którzy chcieli Orlą zacząć przygodę z górami i na niej zostali. Jest tyle innych wariantów do sprawdzenia swoich umiejętności i reakcji na ekspozycję, Orla Perć poczeka, za to braku przygotowania, doświadczenia i błędów może nie wybaczyć. U mnie przed wejściem tam było dużo treningów kondycyjnych i siłowych + szlaki o narastającym stopniu trudności. Taka metoda jest w mojej opinii najlepsza, zresztą chyba większość osób, którzy ten szlak przechodzili, jest w tym temacie zgodna.

01-08-2013

paweeleek17

nie daj sie przestraszyc, koko dzambo i do przodu

01-08-2013

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

Hej! też uważam, że na początek Orla to niezbyt dobry pomysł. Kościelec jest w miare łatwy ale ekspozycja jest więc jak na poczatek to tez ostro ale w miarę bezpiecznie. Szpiglas jest spoko pod chyba każdym względem i dobry na początki zapoznawania się z łańcuchami. Jest troszkę tras w polskich Tatrach ale jeśli chodzi o pozimo trudności to wg mnie Orla jest dla doświadczonych, Rysy są dla w miare doświadczonych ale o dobrej kondycji... kościelec nie posiada sztucznych ułatwień ale jest wg mnie dla obeznanych no i jeszcze jest Świnica, która od 5tki jest w miarę spoko a od murowańca troszkę inna i trudniejsza wg mnie :) ORLA TOTALNIE NIE NA PIERWSZY RAZ!!!!!!!! można zaliczyć Zawrat,Kozi Wierch i Krzyżne z doliny 5 stawów ale spacer Orlą to inna bajka...bezpieczna dla obeznanych i tyle... pozdrawiam!!!

31-07-2013

margola86

Też myślę, że Orla to nie jest dobry pomysł na pierwszą tatrzańską wycieczkę. Z grubej rury można zacząć od czegoś innego - nikt nie mówi, że masz na początku przedeptywać dolinki, ale może np. Kościelec, dłuższa trasa przez Szpiglasową Przełęcz i Wrota Chałubińskiego,coś w ten deseń.


http://tatry-dla-sredniozaawansowanych.blogspot.com/

31-07-2013

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

mario73

...to jest szlak dla ludzi znających Tatry bardzo dobrze!!!!!!! na pierwszy raz TOTALNIE odradzam bo giną tam turyści rok w rok... szlak bezpieczny dla doświadczonych!!!! grubo ponad 100 osób zginęło tam i to nie dlatego że szlak jest źle zrobiony... jest dla obeznanych i TYLE!!!! to nie jest park linowy tylko droga graniowa która zalicza wiele szczytów i przełęczy z których można nie zejść... !!! ... odważna i dobrze ubezpieczona trasa dla doświadczonych tatro-łazów!!!! amatorzy albo rezygnują,albo wzywają TOPR albo spadają... :( ZDECYDOWANE NIE NA POCZĄTEK!!!!!!!!!!

30-07-2013

Przemo

Na pewno nie dla początkujących. Jest to szlak uważany za jeden z trudniejszych w całych Tatrach.

30-07-2013

mario73

Witam,
jakim szlakiem jest Orla Perć? Będę w Tatrach po raz pierwszy i zaczynam z grubej rury.
pozdrawiam