Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaków

Na Skrajne Solisko

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 45min (wariant pieszy)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Skrajne Solisko 2093 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 750 m

Skrajne Solisko to jedyny szczyt w słowackich Tatrach Wysokich, który wolno odwiedzać również zimą. Do schroniska pod Soliskiem można dotrzeć na dwa sposoby: pieszo lub kolejką krzesełkową. Dalsze wejście na szczyt zajmuje około 45 minut.

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso»»  Schronisko pod Soliskiem (wariant kolejką krzesełkową)

30 min 

Dolna stacja kolejki krzesełkowej na Solisko usytuowana jest w Szczyrbskim Jeziorze, w skrajnie na północ wysuniętym punkcie tej miejscowości. Z centrum Szczyrbskiego Jeziora dotrzemy tu w ciągu kilkunastu minut idąc wzdłuż głównej asfaltowej drogi. Niedaleko wyciągu znajdują się skocznie narciarskie. Kilka kroków dalej rozpoczyna się szlak do Doliny Młynickiej.

Trasa kolejki jest bardzo malownicza. Po prawej stronie ponad drzewami widać całą Dolinę Młynicką, która leży między Granią Baszt a Granią Soliska. Szczyrbski Szczyt zamyka dolinę od strony północnej. Pierwszy odcinek jest łagodny, mniej więcej od połowy trasy wyciąg pnie się dość stromo w górę zbocza. Przejazd trwa niecałe 10 minut. W sezonie kolejka jest czynna codziennie, poza sezonem tylko w soboty i niedziele.

Górna stacja kolejki leży na wysokości 1814 m n.p.m., tuż pod schroniskiem. Na taflę Szczyrbskiego Jeziora możemy teraz spojrzeć z góry.

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso»»  Schronisko pod Soliskiem (wariant pieszy)

2 h 

Piesze podejście do schroniska pod Soliskiem możemy rozpocząć przy południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora. Niebiesko znakowana ścieżka okrąża staw po zachodniej stronie, by przy północnym brzegu odbić w górę zbocza. Po niespełna półgodzinnym podejściu mijamy skocznie narciarskie. Dalsza trasa prowadzi skrajem stoku narciarskiego monotonnie pod górę aż do górnej stacji kolejki. W sezonie zimowym, gdy otwarta jest trasa narciarska, pieszy szlak jest zamykany.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie