Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaków

Na Skrajne Solisko

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 45min (wariant pieszy)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Skrajne Solisko 2093 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 750 m

Skrajne Solisko to jedyny szczyt w słowackich Tatrach Wysokich, który wolno odwiedzać również zimą. Do schroniska pod Soliskiem można dotrzeć na dwa sposoby: pieszo lub kolejką krzesełkową. Dalsze wejście na szczyt zajmuje około 45 minut.

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso»»  Schronisko pod Soliskiem (wariant kolejką krzesełkową)

30 min 

Dolna stacja kolejki krzesełkowej na Solisko usytuowana jest w Szczyrbskim Jeziorze, w skrajnie na północ wysuniętym punkcie tej miejscowości. Z centrum Szczyrbskiego Jeziora dotrzemy tu w ciągu kilkunastu minut idąc wzdłuż głównej asfaltowej drogi. Niedaleko wyciągu znajdują się skocznie narciarskie. Kilka kroków dalej rozpoczyna się szlak do Doliny Młynickiej.

Trasa kolejki jest bardzo malownicza. Po prawej stronie ponad drzewami widać całą Dolinę Młynicką, która leży między Granią Baszt a Granią Soliska. Szczyrbski Szczyt zamyka dolinę od strony północnej. Pierwszy odcinek jest łagodny, mniej więcej od połowy trasy wyciąg pnie się dość stromo w górę zbocza. Przejazd trwa niecałe 10 minut. W sezonie kolejka jest czynna codziennie, poza sezonem tylko w soboty i niedziele.

Górna stacja kolejki leży na wysokości 1814 m n.p.m., tuż pod schroniskiem. Na taflę Szczyrbskiego Jeziora możemy teraz spojrzeć z góry.

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso»»  Schronisko pod Soliskiem (wariant pieszy)

2 h 

Piesze podejście do schroniska pod Soliskiem możemy rozpocząć przy południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora. Niebiesko znakowana ścieżka okrąża staw po zachodniej stronie, by przy północnym brzegu odbić w górę zbocza. Po niespełna półgodzinnym podejściu mijamy skocznie narciarskie. Dalsza trasa prowadzi skrajem stoku narciarskiego monotonnie pod górę aż do górnej stacji kolejki. W sezonie zimowym, gdy otwarta jest trasa narciarska, pieszy szlak jest zamykany.

Schronisko pod Soliskiem  »»  Skrajne Solisko

45 min 

Schronisko pod Soliskiem (słow. chata pod Soliskom) leży na wysokości 1840 m n.p.m. W górę zbocza prowadzi stąd krótki odcinek czerwonego szlaku, który kończy się na szczycie Skrajnego Soliska.

Podejście jest raczej łatwe, ale dość strome. W górę prowadzi dobrze utrzymany, kamienny chodnik.

Szczyt Skrajnego Soliska jest w sezonie tłumnie odwiedzany. Przyczynia się do tego przede wszystkim łatwość, z jaką możemy wejść na ten dwutysięcznik, korzystając wcześniej z wyciągu. Na wierzchołek Skrajnego Soliska wolno wchodzić czerwonym szlakiem także zimą.

Widok ze szczytu jest interesujący. W oddali, po zachodniej stronie, widać Krywań. Po stronie wschodniej góruje potężna Grań Baszt. W Dolinie Młynickiej szumi wodospad Skok. Dalsza część Grani Soliska nie jest dostępna dla ruchu turystycznego.

Zejście ze Skrajnego Soliska możliwe jest tylko tą samą drogą, co podejście. Jeżeli chcielibyśmy sobie urozmaicić drogę powrotną, możemy od schroniska skierować się niebieskim szlakiem do Doliny Furkotnej, by dalej zejść za żółtymi i czerwonymi znakami do Szczyrbskiego Jeziora.