Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum - Komentarze do szlaków

Dyskusja na temat szlaku

Z Kir na Małą Polanę Ornaczańską (Tatry Polskie :: Tatry Zachodnie)

14-01-2014

Wacław   (waclawhetman@wp.pl)

I może takie skromne uzupełnienie 2 poprzednich wątków.
Autorstwo słów: "I nic nad Boga" przypisuje się W. Polowi.
Przekazy mówią, że był człowiekiem pobożnym.
Krzyż, początkowo drewniany, niszczał szybko, obecna wersja jest kolejną, różnie mówią, V a może VIII ?
Krzyż umiejscowiony jest w wielkim obłym kamieniu, który jak wieść niesie, służył do rozdrabniania rud wydobywanych w zboczach Ornaku i Kominiiarskiego Wierchu w tzw. Kopalni na Kunsztach. Grubo ponad 200 lat temu.
Takich różnych ciekawostek jest w Dol. Kościeliskiej multum.

11-11-2013

Wacław

Zatem sam odpowiem po pewnym oczekiwaniu!
Pytanie chyba było za łatwe i wstyd było odpowiedzieć.
Prosiłem o odliczanie mostków od schroniska, bo liczenie ich od Kir byłoby kłopotliwe ze względu na czas przejścia i ich ilość.
I mostek przy schodzeniu " z Ornaku " jest na Potoku Tomanowym. Zaraz niżej niego po prawej jest Polana Smytnia, a tuż obok po lewej Stara Polana, na której odbywały się sławetne zgromadzenia patriotycznej młodzieży krakowskiej z inspiracji W.Pola i tam krzyż stał pierwotnie.
I kolejne dwa mostki - już na Potoku Kościeliskim. Krzyż stoi pomiędzy nimi, bliżej mostka dolnego, po lewej stronie, kilkanaście m. ponad drogą na wzgórku w gęstych świerczynach. Mało widoczny dla spieszących się.
Na nim takie epitafium - może maxyma: "I nic nad Boga".

19-10-2013

Wacław   (waclawhetman@wp.pl)

Ta trasa, b. licznie odwiedzana przez turystów, aż do Smreczyńskiego Stawu, ma parokrotnie mniejszą ilość wpisów na forum niż wejście z drogi w Palenicy B. na Rysy. Przy tej pierwszej, bez wątpienia ciekawszej drodze jest szczególne miejsce, nie zauważane prawie.
1-2 % turystów tam tylko przystaje.
To "krzyż Wincentego Pola".
Jeden z najstarszych znaków kultu w Tatrach, niewiele młodszy od krzyża nad Cz. Stawem pod Rysami.
Jeśli ktoś z Państwa wie, gdzie to miejsce, na jaką okoliczność uhonorowane, proszę je umiejscowić i opisać genezę. Pomiędzy którymi mostkami i na jakich potokach trzeba je szukać, schodząc od schroniska ?
Zwróciłem uwagę, że jedynie przewodnicy TPNu zatrzymują się tam z wycieczkami szkolnymi.

23-08-2013

małgośka

Trasa faktycznie prosta dla każdego. Schronisko ma świetny klimat, bardzo lubię tam posiedzieć przed dalszą wędrówką. Szczególnie fajnie jest rano z herbatką i szarlotką podziwiać widoki - wtedy jeszcze nie ma tłumów. Pozdrawiam.

18-07-2011

kkk

Trasa bardzo łatwa, spacerowa. Nadaje si e dla rodzin z dziecmi. ale i tak zaszokowała mnie dziewczyna która wracała ze schroniska na polanie Ornaczańskiej w szpilkach na ok. 15 cm obcasie. Ja lubię szpilki ale to było przegięcie.
szlak fajny na niedzielny spacer.
niestety mnóstwo ludzi.