Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Starego Smokowca

Opis rejonu

W okolicach Starego Smokowca znajdują się najwspanialsze szlaki wysokogórskie słowackich Tatr Wysokich. Nic dziwnego, że rejon ten cieszy się dużym powodzeniem i jest chyba najbardziej zatłoczoną częścią słowackich Tatr Wysokich.

Najbardziej popularnym punktem startowym wycieczek jest Smokowieckie Siodełko (słow. Hrebienok). Turyści docierają tu najczęściej ze Starego Smokowca kolejką torową. Dzięki niej możemy rozpocząć wędrówkę w góry z wysokości 1285 m n.p.m., skracając najmniej atrakcyjną część trasy do kilku minut.

Z Siodełka można skierować się w stronę jednej z trzech dolin: Małej Zimnej Wody, Staroleśnej i Wielickiej. W każdej z nich znajduje się schronisko. W górnych partiach dolin wytyczone są szlaki, które umożliwiają przejście między nimi. Niektóre z tras (przejście przez Czerwoną Ławkę, Rohatkę i Polski Grzebień) odznaczają się wysokim poziomem trudności.

Godnym polecenia jest również szlak na Sławkowski Szczyt, na który wchodzi się bezpośrednio ze Smokowieckiego Siodełka. Mimo znacznej wysokości, trasa na tę górę nie należy do trudnych.