Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Jałowieckiej

Opis rejonu

Dolina Jałowiecka leży w bezpośrednim sąsiedztwie Liptowskiego Mikułasza (słow. Liptovský Mikuláš). Wejście do doliny jest położone w odległości niecałych 10 km drogi z centrum miasta. Dotrzemy tu samochodem w przeciągu kilkunastu minut.

Dolina Jałowiecka posiada trzy odgałęzienia - Dolinę Bobrowiecką, Dolinę Głęboką oraz Parzychwost. Aby dotrzeć w wyższe partie gór musimy przemierzyć najpierw jedną z tych długich dolin. Oznacza to dość monotonną wędrówkę, przy umiarkowanych walorach widokowych. Wyjątkiem jest trasa na Siwy Wierch przez Babki, która wiedzie ładnym widokowo grzbietem.

W okolicach Doliny Jałowieckiej nie spotkamy zbyt wielu turystów. Jeżeli ktoś szuka spokoju, zapewne go tutaj odnajdzie. Jedynym schroniskiem w rejonie jest otwarta sezonowo Chata Czerwieniec (słow. Chata pod Náružím).

Najciekawszym szlakiem jest odcinek graniowy od Banikowskiej Przełęczy przez Spaloną po Salatyn i Brestową, który jest najczęściej przemierzany przez turystów, którzy docierają tu od strony Doliny Rohackiej.