Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak (Czerwone Wierchy) przez Dolinę Tomanową

Kolor szlaku

Czas przejścia

3h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Ciemniak 2096 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1000 m

Ciekawa i piękna widokowo trasa na wspaniałą i rozległą grań Czerwonych Wierchów, w których skład wchodzą: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka. Szlak rozpoczyna się przy schronisku na Hali Ornak, wymaga więc przejścia wcześniej całej Doliny Koscieliskiej (ok. 1,5 h).

Dolina Kościeliska (Mała Polana Ornaczańska)  »»  Ciemniak (Czerwone Wierchy)

3 h 30 min 

Od rozstaju szlaków przy schronisku na Małej Polanie Ornaczańskiej kierujemy się zielonym szlakiem w stronę Doliny Tomanowej. Wygodna i szeroka droga prowadzi przez las w górę Tomanowego Potoku. Po około 45 minutach wychodzimy na sąsiadujące ze sobą Polany Tomanowe - Niżnią, a następnie Wyżnią.

Na wprost ścieżki dobrze widać częściowo pokryte gołoborzem zbocze Suchego Wierchu Tomanowego (1860 m n.p.m.), wznoszącego się ponad siodłem Tomanowej Przełęczy (1686 m n.p.m.). Po dalszej, półgodzinnej wędrówce dochodzimy do dawnego skrzyżowania szlaków. Zamknięta już obecnie ścieżka na Tomanową Przełęcz wiedzie dalej prosto. Nasz szlak skręca natomiast ostro w lewo, w las.

Ścieżka staje się znacznie węższa i nieco bardziej stroma. Po niespełna półgodzinnym podejściu w stronę zachodniego zbocza Ciemniaka wychodzimy z lasu, trawersując Czerwony Żleb. Wyraźnie czerwone zabarwienie ziemi w tym miejscu świadczy o obecności dużej ilości związków żelaza. W dawnych czasach, gdy nie obowiązywały przepisy dotyczące ochrony przyrody, teren ten był eksploatowany przez górników.

Szlak wznosi się coraz wyżej wśród kosodrzewiny. Z trawiastego, miejscami stromego zbocza wyrastają liczne wapienne turnie. Po lewej, zachodniej stronie dobrze widać Kominiarski Wierch. W wyższych partiach ścieżka traci na stromiźnie, doprowadzając do rozdroża szlaków na Chudej Przełączce (1851 m n.p.m.). Nasz szlak zbiega się z tutaj z czerwono znakowaną ścieżką, wiodącą z Doliny Kościeliskiej przez Adamicę.

Z Chudej Przełączki zostaje nam jeszcze około 45 minut podejścia wspaniałym widokowo Twardym Grzbietem, którym wiedzie szeroka, rozdeptana ścieżka. Z okolic podszczytowych Ciemniaka okazale prezentują się wapienne urwiska Krzesanicy - najwyższego wzniesienia Czerwonych Wierchów.

Rozległa panorama ze szczytu Ciemniaka obejmuje pobliskie szczyty: Krzesanicę i Małołączniak oraz na drugim planie sporą część Tatr Wysokich od Świnicy po Krywań. Po stronie Tatr Zachodnich widać m.in. Bystrą, Starorobociański Wierch oraz bardziej oddalone Rohacze i Wołowiec.

Po osiągnięciu szczytu Ciemniaka najczęściej kontynuuje się przejście całej grani Czerwonych Wierchów, po kolei przechodząc przez: Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.). Łagodną ścieżką, o niewielkiej różnicy wzniesień w przeciągu nieco ponad godziny można przejść grzbiet całego masywu. Należy pamiętać, że porośnięte trawą, łagodne w górnych partiach szczyty, podcięte są po bokach kilkusetmetrowymi urwiskami. Nie można więc zbaczać ze znakowanej ścieżki. Pobłądzenia w czasie mgły i niefrasobliwość turystów są najczęstszym powodem wypadków w tym rejonie. Szczególną ostrożność powinno się zachować w przypadku zalegania pokrywy śnieżnej.

Zejście z grani Czerwonych Wierchów możliwe jest na kilka sposobów: z Małołączniaka Kobylarzowym Żlebem w stronę Przysłopu Miętusiego i Doliny Małej Łąki, z Kopy Kondrackiej w stronę Doliny Małej Łąki lub też z Kopy Kondrackiej do Doliny Kondratowej i dalej do Kuźnic.