Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

Białka Tatrzańska i wyprawa na "Czarną Górę"


14-10-2013

Wacław

Pełna zgoda z Antarem....ale... było to 30 lat temu.
Dziś ta trasa: Bukowina-Łysa-Palenica B. nie nadaje się dla ruchu pieszego bo brak poboczy i ogromny ruch kołowy.
Czyli, mając kwaterę w tamtym rejonie, trzeba busem dojechać do Palenicy i stamtąd na Rysy.
Są planowane szlaki, jeszcze niedokończone, także rowerowe, Łączące Małe Ciche, Murzasichle i Bukowinę z Tatrami, przez Zazadnią i Zgorzelisko.Wówczas nie trzeba byłoby iść szosą, ale Rysy w jeden dzień też byłyby poza zasięgiem turystycznym, możliwe tylko w kategoriach sportowych. Wspominałem o tym w forum tematycznym: na Rysy.

04-10-2013

antar

Witam wszystkich,
trafiłem na artykuł, którego autor poplątał nazwy i pojęcia. Chodzi o jego mozolną - jak sam stwierdził wędrówkę na "Czarną Górę" krętą asfaltową drogą wiodącą przez wieś. Faktycznie to szedł z Białki do rondka w Bukowinie Dolnej, następnie skręcił w lewo w kierunku wsi Czarna Góra. Z Bukowiny Dolnej drogi prowadzą do Bukowiny, Jurgowa i przez Czarną Górę na wierzchołek Litwinki czyli Grapy bo tak ją nazywają miejscowi. Natomiast miejscowość "Klin" w tym rejonie nie istnieje. Nazwa Bukowina - na klinie - oznacza zwyczajowo skrzyżowanie drogi do Zakopanego przez Poronin i drogi na Łysą Polanę i Morskie Oko oraz do Zakopanego przez Murzasichle, Jaszczurówkę.
P.S. Co do mozolnej wędrówki to polecam trasę z Bialki przez Głodówkę do Morskiego Oka i w górę na Rysy. Trasę zrobiłem w 1983 roku. Wyjście z Bialki Srodkowej godź 5.00 wejście na szczyt Rysów godź 14.00. Zejście Rysy godź 15.00 Białka powrót 18.30 z tym, że drogę powrotną odbyłem z Palenicy B. lub Włosienicy (nie pamiętam już dzisiaj) do Białki autobusem kursowym (ostatnim tego dnia).
Pozdrawiam.