Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

chodzenie od schroniska do schroniska

06-07-2017

Ellie

Ja tez tak jak ktoś wcześniej już wspominał radze zaopatrzyć się w dobre kije. uwierz mi, że chodzenie po górach bez dobrych, świetnie leżących w dłoni kijów jest niewygodne. Ja sama od lat korzystam z kijów trekkingowych od Spokey i znacznie łatwiej mi się chodzi po Tatrach :)

05-01-2017

Joanna   (agak2001@vp.pl)

Hej.
w czerwcu planuję wyruszyć w góry ,,od schroniska do schroniska,, około 4 dni . Nie jestem doświadczoną taterniczką , kondycja fizyczna średnia i doświadczenie w tej materii niestety małe ,ale za to duże chęci i zapał. Czy moglibyście mi dać wskazówki dotyczące tras i noclegów w schroniskach.
Każda informacja cenna , dzięki
Pzdr

24-07-2015

Wacław

a propos takiego wędrowania.
2 lata temu ocierałem się parokrotnie o grupę dobraną wg zasady: od-do schroniska. Z wyglądu rasowi turyści właściwie wyekwipowani. Składała się z 4 Niemców i Polaka, który był jakby ich przewodnikiem. Mógł być przełom maja-czerwca. Noclegi mieli porezerwowane. Poznałem ich na Iwaniackiej, gdy schodzili z Ornaku od Chochołowskiej do schroniska na Hali Ornak. Następnego dnia, zupełnie przypadkowo na Czerwonych Wierchach, podążali na Kondratową. Jeden miał kłopoty z chodzeniem, skręcił nogę w kostce.
Po dwóch kolejnych dniach - niespodzianka: zeszliśmy się wieczorem w Murowańcu przy piwie!
Ekipa już była w rozsypce. Opócz tego z coraz bardziej napuchniętą nogą, kolejnych dwu z gorączką i przeziębieniem. Tam utknęli i nie mieli pomysłu jak i kiedy zejść na dół. Połowicznie ratowało ich to piwo !
Mając takie fakty w pamięci nie można sugerować podobnego stylu turystyki tatrzańskiej osobom małoletnim i ich opiekunom.

24-07-2015

renia   (remagasz@wp.pl)

myślę że z 8-latkiem to raczej karkołomny pomysł, proponowałabym bardziej stacjonarną opcję, na rezerwację w schroniskach na początku sierpnia już też nie ma chyba co liczyć tym bardziej, że chcesz się przemieszczać więc trzeba by zgrać terminy rezerwacji w kilku miejscach

24-07-2015

Wacław

Początek sierpnia to na ogół szczyt sezonu letniego.
Na ogół odradzamy takie pomysły, zwłaszcza, gdy dotyczą b. młodych.
Z ciężkim bagażem przez przełęcze tatrzańskie ? To poniewierka.
Wystarczy wczytać się w ten temat lub kilka innych o podobnej treści.
Proponuję zacząć od schr. w Chochołowskiej, rezerwacja już się raczej nie uda i tam zakotwiczyć.
Łatwiej znależć nocleg w schronisku od niedzielnego popołudnia zaczynając, aż do połowy tygodnia, niż w II połowie tygodnia.
Nie wypada meldować się w schronisku późnym wieczorem, skazujemy się na niewiadomą.
Warto wiedzieć, że statystycznie co 40-50 turysta to mieszkaniec schroniska. Cała "reszta" dochodzi z dołu.

22-07-2015

Zbyszek

Chcę przejść polskie Tatry od schroniska do schroniska na początku sierpnia. Narazie nie rezerwowałem noclegów. zdecydowany nawet na nocleg na podłodze. Wiem, że w Murowańcu nie ma miejsca i raczej na podłodze tam nie można spać.
Wybieram się z siostrzeńcem 18 lat lub synem 8 lat. Poproszę o wskazówki od tych, którzy mają doświadczenie i / lub przeszli ta trasę. Czy lepiej zacząć od Roztoki czy od Chochołowskiej? Czy wyprawa z dzieckiem w tym wieku i terminie jest realna?

11-02-2014

Aneks

no jasne, ze nie będziemy niepotrzebnie ryzykować. Plan mamy, bo musieliśmy rezerwować schroniska, ale sprawdziliśmy też, że w razie niekorzystnych warunków nie musimy iść "górą", tylko możemy dojść do schronisk na nocleg "dołem".

17-01-2014

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

Aneks

...jak śnieg utrudnia drogę w Tatrach Zachodnich to w Wysokich jest dużo bardziej śmiertelny... zbocza strome,skała,wyżej nad poziomem morza itp. a w stronę cywilizacji trzeba iść na północ gdzie rzadko świeci słońce i ułatwia warunki...

15-01-2014

Aneks

dziekuje za wszystkie uwagi i pomocne rady.
schroniska zarezerwowane, trasa tez wstepnie zaplanowana, w razie niekorzystnych warunkow zawsze bedziemy mogli ja zmodyfikowac.

do zobaczenia na szlaku.

11-01-2014

Wacław

Decyzji w które Tatry iść, my nie podejmiemy za Was. To i owo zasugerowaliśmy. Macie wybór.
Tydzień po Was wybieram się z grupą znajomych do Starej Roztoki. Wysokie będę miał w zasięgu. Ale nic nie planuję zawczasu, bo warunki czerwcowe są na dziś nieprzewidywalne.
Zaśnieżony Grześ czegoś Was przecież nauczył !? On był przynajmniej w miarę bezpieczny.
Życzę pomyślności.

10-01-2014

Aneks

plan jest taki, jak kilka postow poniżej.

Byliśmy w Tatrach raz i do tego zaskoczyl nas snieg, wiec nie udało nam się poza szczytem Grzes być w Tatrach Zachodnich, gdzie sniegu lezalo sporo.

Stad pomysl, żeby może teraz przejść Tatry Wysokie.

10-01-2014

olek

Polecam przez Ornak na Starorobociański oraz dalej do Kończystego Wierchu i zejście do doliny Ch. Wejście Doliną Starorobociańską jest takie sobie...ale co kto lubi:)

09-01-2014

Wacław

Z Twoich informacji wynika, że grupa otarła się już o Tatry, a z pobytu we wrześniu 2010 r. - także o warunki zimowe. Więc nowicjuszami nie jesteście. Macie świadomość zagrożeń i własnych możliwości.
Wydaje mi się, że gdybym był na Twoim miejscu, zacząłbym od schr. na Chochołowskiej a zakończył na Murowańcu. Po drodze schr. pod Ornakiem w Kościeliskiej. Noclegi 2-1-2. Załatwiałbym szybko rezerwacje.
Będziecie mieć więcej satysfakcji, jeśli trasy sobie sami wybierzecie po przeanalizowaniu mapy. Ale może ktoś w międzyczasie doradzi.
Gdy zrobicie plan - zaprezentuj na forum.
Interesowało by mnie jeszcze, czy Twoja grupa ma charakter koedukacyjny i z której strony zdobywaliście Kasprowy tego pamiętnego września ?
Na dłuższe trasy warto zaopatrzyć się w kijki trekingowe.

09-01-2014

Aneks

planujemy wyjazd 09.06, na tydzien.

a moglibyscie plecic moze jakies trasy w Tatrach Zachodnich? zamiast Tatr wysokich?

08-01-2014

Wacław

Zatem kwestią zasadniczą jest szybka rezerwacja noclegów.
Już teraz mogą być z tym problemy, np. na Kondratowej.
To minischronisko.
Tak dla informacji. Zrobiłem rozeznanie w Starej Roztoce.
Całe schronisko już zarezerwowane przez wycieczkę na 19-22 czerwca.
Jeśli planujecie na początek czerwca, przejście z plecakami przez Krzyżne lub Zawrat może się okazać za trudne.
Trasa awaryjna, też niełatwa, od Murowańca do 5 Stawów - przez Rówień Waksmundzką i D. Roztoki.
O możliwościach przejścia tras zadecyduje ilość i rodzaj pozimowego śniegu i zmarzlin. O tym będzie można porozmawiać pod koniec maja.

08-01-2014

Aneks

hej,

dziekuje bardzo za odpowiedzi.
Jeśli chodzi o sprzet ziomowy- nie dysponujemy zadnym.
Jeśli chodzi o pogode: najlepiej jechać wiedzac jaka będzie pogoda, ale jest problem z miejscami w schroniskach i już teraz by trzeba rezerwować. poza tym każdy z nas pracuje na etacie i zaplanowanego urlopu nie da się przesunąć tydzień przed terminem.

plan jest taki:
1. nocleg: Kondratowa Polana (dojście z Zakopanego)
2. nocleg: Murowaniec (przejście przez Kasprowy)
3. nocleg: Schronisko w Dolinie Pieciu Stawow (przejście przez Krzyżne bądź Zawrat- szlak niebieski)
4. nocleg: Morskie Oko (przejście przez Szpiglasowa bądź Swistowa Czube)

dodam, że w Tatrach byliśmy do tej pory raz, we wrześniu, snieg był po kolana wiec "zdobyliśmy" tylko: Kasprowy- zejście przez Przel. Liliowe do Murowanca i w dol, Czarny Staw, Dolina 5 Stawów Doliną Roztoki, oraz Grześ w Tatrach Zachodnich. Z plecakami nie chodziliśmy jeszcze po górach.

08-01-2014

Wacław

Zdawać by się mogło, że czerwiec to luźny turystycznie miesiąc i o nocleg w schronisku będzie łatwo. Na pewno nie w weekend po Bożym Ciele i w ostatniej dekadzie m-ca. !
Zależy, które schroniska macie na oku.
Napisz coś więcej jaki macie plan wędrówek, data rozpoczęcia, będzie się do czego odnieść ! No i jak u Was z tzw. sprzętem zimowym i Waszymi umiejętnościami.
Zimy jakby nie ma jeszcze /w Z-nem/, ale w czerwcu może Was zaskoczyć w górach.
Inaczej to takie doradzanie w ciemno.

08-01-2014

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

Aneks

Hej! Czerwiec jest dosyć dobrym miesiącem ale np w czerwcu 2013 było jeszcze sporo śniegu na północnych zboczach w Tatrach Wysokich co utrudnia marsz z ciężkim plecakiem. Trzeba obserwować prognozy pogody i np kamerki, które co nieco przybliżają warunki http://kamery.topr.pl/kamery.html

TOPR też opisuje panujące w Tatrach warunki.
Wypad od schroniska do schroniska to bardzo fajna sprawa ale trzeba pamiętać o zaległym sniegu i lodzie.W tym roku słabo z zimą ale nikt nie wie jak będzie? w 2013 w czerwcu idąc z MOka do 5tki przez szpiglas było sporo śniegu, dalej w rejonie Orlej na Zawracie itp też nie ciekawie. Ogólnie uważam, że termin dobry ale mimo iż jestem znad morza i mam urlop raz w roku to nigdy nie idę na żywioł. Sprawdzam warunki,plecak spakowany stoi a gdy jest okno pogodowe wsiadam w pociąg i jadę :) pozdrawiam

07-01-2014

Aneks

mam takie male pytanie: w Tatrach byliśmy w 2010r, w tym roku planujemy tydzień i przejścia od schroniska do schroniska, termin czerwiec. czy myślicie ze to realne? ze czerwcowe warunki (roznie może być w sumie) pozwola na taka wedrowke?

19-08-2013

Piotrek K

Duzo ludzi szło na Giewont :D?