Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

Pytania o Świnicę

06-01-2015

Wacław

w odniesieniu do dwu ostatnich postów nt. Świnicy.
Latem trasa od Murowańca przez Świnicę i Zawrat do schroniska w 5 Stawach, w dobrych warunkach pogodowych zajmie do 6 godz.
W końcu stycznia potrzebny na to czas może się wydłużyć nawet dwukrotnie. Widno może być 6-8 godz. i to w zależności od zachmurzenia. Odcinek od Świnicy do Zawratu będzie najtrudniejszy, miejscami może ginąć pod śniegiem. Łańcuchy też. W złych warunkach turyści tam błądzą. Letnia znajomość terenu nie wystarczyła.
Ostatnio w II dzień świąt B. N. Komunikat w topr.pl
Jeśli pod Murowańcem będzie np. 20 cm. śniegu, to w rejonie tego szczytu przy trasie będzie od zera do metra. Wiatr robi swoje.
Jeśli dużo, zwłaszcza świeżego śniegu - niebezpieczeństwo lawin. Powyżej II stopnia lawinowości, także wiatru, śnieżycy - nie wychodzić.
Silny wiatr nawet przy dodatniej temperaturze wywołuje nie tylko subiektywne odczucie, że jest o 10 czy kilkanaście stopni zimniej, ale także szybko wyziębia organizm. /Zupa też stygnie szybciej, gdy na nią dmuchamy/.
Jeśli wszystkie czynniki /Wasze osobiste ale i te zewnętrzne niezależne od Was/ zagrają na plus, to można podjąć ryzyko.
Jak coś zaszwankuje to dojść do Świnicy, a może nawet tylko do Żlebu Blatona i zejść z powrotem do Murowańca, by nie prowokować losu.

06-01-2015

Anonim 2

do Karo.
Będzie ciężko, długo, niebezpiecznie i to w wielu aspektach.
Pytasz o zimowe przejście Świnicy i prosisz o rady, równocześnie prawie nic nie informując o Waszych możliwościach.
np. czy przeszliście sobie tą trasę latem, by ją poznać? na czym polega zimowe doświadczenie Twego chłopaka? czy wszedł na jakiś szczyt porównywalny ze Świnicą przy pomocy sprzętu? Na który?
Nie używałaś dotąd raków, czekana?
Tamten teren nie może być polem treningowym na dojście do wprawy. Można sobie krzywdę wyrządzić.
Poprzeglądaj to forum, jest w nim sporo rad i przestróg przed pochopnymi wyjściami w góry.
Byliście może na Babiej Górze? Szczyt nieporównywalnie łatwiejszy od Świnicy i 600 m. niższy, a dzieją się tam stale zimą tragedie.
...możemy podyskutować, nie chciałem zniechęcać. Na dziś - odradzam!

05-01-2015

Karo   (margolcia402@wp.pl)

Witam, planuję z chłopakiem wejść na koniec stycznia na Świnicę. Mój chłopak zimą chodził już po górach, ja tyle co na Morskie Oko :D . mam pytanie odnośnie trudności trasy,sprzętu ( oczywiście nie pytam o podstawowy jak raki czy kurtka tylko np. o liny? ) i realnego czasu na dojście z Murowańca na Świnicę a następnie na Doline 5 Stawów.

15-09-2013

Anonim2

Trudności tego szlaku opisane są dość dokładnie w tym portalu, w tym temacie forum także, porównywalne są z odcinkami Orlej Perci.
Zejście ze Świnicy na Zawrat podobne jest w charakterze do przejścia Buczynowych turni. Ta trasa to jakby cd. Orlej.
W lecie nie nastręcza większych trudności w miarę sprawnemu turyście, teraz mamy trochę przedłużone lato ze zmienną pogodą. Deszcze.
31.08 w sobotę weszło na szczyt od strony Kasprowego grubo ponad 100 osób. Było tam ciasno koło południa!
Uważać na temperatury bo może się przytrafić nocny przymrozek, gołoledź nad ranem i wtedy "żarty" się kończą. Z tego głównie powodu w I półroczu br. było już tam kilka tragedii.

14-09-2013

zimny   (ptsudol83@wp.pl)

Witam
zamierzam na dniach uderzyć na odcinek kasprowy-świnica-zawrat. potem zejśc do dolny pięciu stawów. pytanie: czego można się spodzewać w połowie września na szlaku? czy sam odcinek jest tak samo trudny jak orla perć? byłbym więczny za wszelkie porady.

18-02-2013

Ewa

Witam
Zawsze można w trakcie wędrówki zmienić plany. W ubiegłym roku pod koniec września wchodziłam na Świnicę. Planowana trasa Kasprowy (pod kolejką) - Przełęcz Liliowe -Świnicka - Zawrat i zejście do Murowańca ale z uwagi na kiepskie warunki pogodowe (cały dzień mżawka) zeszliśmy do schroniska do Doliny 5 stawów - też było fajnie.
Trzy lata temu przeszłam w/w trasę - gorąco polecam. Ciężko ale satysfakcja gwarantowana. Tylko obawiam się że w kwietniu może być niebezpiecznie. Osobiście uważam, że nie ma co pisać tylko trzeba wejść i zobaczyć ;) ale może w sezonie letnim

18-02-2013

Wacław

do Grzelo !
zapytałeś 17.02.13 w temacie "z Gąsienicowej na Świnicę" o radę, którędy wejść na ten szczyt.
Zorientowałeś się z mapy, że tam więcej dróg niż na Rysy, czyli możesz sobie dowolnie zaplanować trasę, także w zależności od tego, skąd w Tatry będzie Ci dogodniej wejść. np. od Palenicy B. przez D5SP a nie od Kuźnic czy Murowańca, skąd byłoby najbliżej.
By zdobyć wyobrażenie o tym kompleksie górskim, wskazane byłoby wejście od Zmarzłego Stawu-Zawrat-Świnica i zejście do Zielonego Stawu Świnickim Żlebem. To wariant najbardziej mozolny i wymagający.
Z kolei wariant "rekreacyjny" to wejście na szczyt od strony Kasprowego czerwonym szlakiem i powrót tą samą drogą.
Nie wystarczy wyjść przy pięknej pogodzie rankiem w początkach lata. Trzeba się uważnie rozglądać po niebie.
Przez Rysy dasz sobie radę niezależnie od kierunku marszu.
Pozdrawiam

26-06-2012

kędzior   (cantyousee@wp.pl)

witam! co do 3 metrowego podciagniecia to takiego nie ma ale domyslam sie ze chodzi o kominek ktory jest na szlaku od strony zawratu w gore.szlak tam sie blokuje a osoby niskiego wzrostu maja tam problemy.ja uwazam ze swinica nie jest dla poczatkujacych bo u gory juz na prawde sporo sie dzieje i trzeba byc obeznanym z lancuchami i ekspozycja.w dodatku wejscie z kasprowego moze byc dosc latwe ale zejscie do hali gąsiennicowej juz nie bardzo.pamietajmy ze najgorsze sa zejscia szczegolnie szlakiem ktorym nie wchodzilismy...5minut od samego szczytu jest juz ostro niebezpiecznie wiec nie idzcie tam z zerowym doswiadczeniem bo to juz nie przelewki.gdy bylem na swinicy po raz pierwszy mialem juz za soba orla i rysy a i tak mialem ciary na samym koncu.pozdrawiam

23-06-2012

dorota-w

Nawiązując do poprzednich postów:
Nie znam miejsca /ubezpieczonego sztucznie/ w Polskich Tarach, gdzie trzeba byłoby się trzy metry podciągać na rękach z nogami w powietrzu. W takich miejscach są klamry, /np. wejście na Kozią z Piątki, pod Kazalnicą, / lub drabinki /w obrębie Koziej Przełęczy i Kozich Czub/.
Tam gdzie się wspinamy po łańcuchach, PRZYNAJMNIEJ JEDNA STOPA MA PEWNE PODPARCIE. /wejście na Rysy, Na Zawrat Zawratowym Żlebem itp/
Nie ma takiego szlaku jaki przytoczyłaś Aniu;
Chodzi Ci o ODCINEK szlaku czerwonego i jego opis prawidłowy brzmi: Kasprowy -Przełęcz Liliowe -Świnicka Przełęcz /czyli "góra" Świnickiego Źlebu/ -Świnica -Przełęcz Zawrat /czyli w uproszczeniu Zawrat "górą"/ -Mały Kozi Wierch.

23-06-2012

Wacław

Wybacz Aniu, nie chę tłumić Twego entuzjazmu dla Świnicy z całym jej bogatym otoczeniem, ale po wczytaniu się w Twoje posty, mam coraz więcej wątpliwości.
Nie przeczytałaś nawet tego co sugerowała Dorota-w - bo nie zadałabyś kolejnego pytania o najłatwiejsze wejście na Świnicę i nie zamierzała "SCHODZIĆ Zawratem". /Też zastosowałem uproszczenie nazewnicze, bo schodzić można Zawratowym Żlebem, a precyzyjniej to obok niego po łańcuchach/.
Forum nie zastąpi Ci samodziielnej pracy..
Te pieniądze, które chcesz wydać na kolejkę "Kasprową", przeznacz na zakup dobrego przewodnika po Tatrach i dobrej mapy.
Poświęć im nieco czasu. Wczytaj się w nazewnictwo, by zauważyć, że Świnicka Przełęcz i Zawrat /też przełęcz/ to inne pojęcia niż trasy: Świnickim Żlebem-czarna, Zawratowym Żlebem - niebieska.
Napisz, czy coś trudnego w Tatrach masz już za sobą, może Granaty, Kościelec, Giewont?, wówczas otrzymasz odpowiedziale rady i wskazówki.
Pozdrawiam.

22-06-2012

ania

Hej,

Przepraszam pisałam pierwszy post na gorąco:-) . Nie mam netu, ani kompa w domu.Jeśli chodzi o Świnicę proszę Was o wskazanie najłatwiejszego szlaku, liczę się z Waszym doświadczeniem.
Moje pytanie o Zawrat- ZEJŚCIE (nigdy tam nie byłam),ponieważ czytałam o szlaku Kasprowy-Liliowe-Żlec Świnicki-Świnica-Zawrat/górą/, aż do Koziej Przełęczy i zejście do Gąsienicowej.
Czyli jest Zawrat Góra Zawrat dół? Ogólnie czytałam,że zejście Zawratem jet trudne.Czy łatwiej jest ZEJŚĆ ta sama drogą co się przyszło?
Inni sobie chwalą WEJŚCIE od Doliny 5 Stawów i Zawrat i zejście do Kasprowego.Proszę o wskazówki, bo na pewno z nich skorzystam. Czytałam, że jest moment gdzie trzeba podciągnąć się 3m, czy bezwzględu jaki szlak wybiorę występuje ten ciężki moment?
Proszę o wskazówki, bo na pewno z nich skorzystam. wszystkim z góry dziękuję :-)

19-06-2012

marcin

pewnie ze mozna nie ma tam szlaku jednokierunkowego ,ale pamiętaj o tym ze schodzenie jest trudniejsze a szlak nie jest najłatwiejszy....duze stromizny ,łańcuchy itp a propo to wypowiadam sie ale mnie jeszcze tam nie było:)miałem zamiar sie tam wybrac swego czasu więc sie zorientowałem w temacie.Posłuchałem się ludzi na forum ze świnica jest dla doświadczonych turystów,ja jeszcze poczekam;)

19-06-2012

dorota-w

Aniu - a przyjaciółka od super zdjęć nie zna odpowiedzi na pytanie, czy to trasa dwukierunkowa ?
Wyjaśniłam to w pierwszym zdaniu w odpowiedzi dla "Grzela", 7 wierszy poniżej w tym temacie. Warto czytać cudze posty, jeśli sprawa nas interesuje !!!
Twój pomysł na trasę...... ?????? w kontekście pytania - trochę dziwny a chyba i ryzykowny. Może się mylę. Zatem odpowiedz.
Pozdrawiam.

19-06-2012

ania

Witam,

Chciałabym w tym roku wejść na Świnicę. Moja przyjaciółka miała niesamowite zdjęcia z widokami. Chcę wjechać na Kasprowy a potem spróbować swoich sił prze przełącz liliową i mam pytanie czy jak w miarę drogi będę widziała, że nie dam rady czy można się cofnąć z powrotem na Kasprowy tą sama drogą?

13-06-2012

"strażak" Piotr   (piotrkobu@o2.pl)

Także wybieram się w sierpniu na szlaki w tym roku planuję orlą jak się uda w pogodę trafić ale na świnicę może tez zajrzę żeby było zaliczyć całość :)) pozdro

07-06-2012

grzelo

Dzięki za odpowiedz.Planuje wejście na Świnice ale latem w sierpniu dzięki za dobre rady pozdrawiam

06-06-2012

dorota-w

grzelo - wejście i zejście ze Świnicy od strony Kasprowego uchodzi za łatwiejsze co nie znaczy, że jest łatwe, zwłaszcza przed stopieniem śniegu i lodu!
Należy unikać schodzenia Zawratem na Halę Gąsienicową /w sezonie/, głównie dlatego, by nie utrudniać wspinania się po łańcuchach wchodzącym trasą Nowego Zawratu.
Świnica znów dała znać o sobie w sposób tragiczny. W tym miesiącu już dwie ofiary w rejonie Niebieskiej Turni - to na odcinku Świnica-Zawrat. Nie przeczytali przestróg Anonima-2 - poniżej!
Lepiej jeszcze poczekać aż tam zima się skończy.
Poczytaj posty forum tematycznego pod opisem tras: na Świnicę i przez Zawrat na Świnicę.

04-06-2012

grzelo

Witam mam pytanie czy na Świnice moge wejść i zajść i od Kasprowego Wierchu?Czy musze zejśc przez Zawrat?Czy taką trase pokonam przez ok 9 godzin?Mam już obycie z górami .

20-05-2012

"strażak" Piotr   (piotrkobu@o2.pl)

Hej, widzę ze za późno ale także proponował bym pierwszy raz wejść tam w bardziej sprzyjających warunkach, jest tam kilka miejsc naprawdę nieprzyjemnych :) żeby od razu wybierać się w warunkach zimowych. Pozdro

24-04-2012

piotrek

a ja proponowałbym Ci wejscie w letnich warunkach na świnicę,rozeznanie się w terenie.itp dopiero wtedy gdy będziesz pewien ruszaj w zimowych warunkach w przyszłym sezonie.