Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

Październikowo-listopadowe góry


10-10-2017

Wacław

Po czterech latach nieobecności o tej porze roku znów byłem, by się przekonać, że z pogodą jest całkiem inaczej niż wtedy.
Temperatury od 0 do 8-9 stopni C. w Z-nem, więcej deszczu niż rozpogodzeń, od 29.09. do 10.10 był jeden dzień naprawdę pogodny i dwa kompletnie mokre.
Wyżej padał śnieg i zalegał od 1600 do 1800 m. i powyżej.
Wiatry dość silne, z tegoż powodu straciłem kolejne nakrycie głowy, tym razem pod Ciemniakiem.
TOPR określa warunki do turystyki górskiej w ostatnich dwu tygodniach jako b. trudne, zwłaszcza z powodu zalegających wyżej zmrożonych śniegów. To i mgła były przyczynami sporej ilości wypadków i pobłądzeń. Pomimo tego, że turystów niewielu.

07-11-2013

olek

Patrząc na prognozę pogody można wywnioskować, że nie warto jechać teraz w góry...Deszcz i zimno ma być.
W październiku też byłem w górach i właśnie Cz.W. były całe zalane chmurami a np. T.Wysokie(byliśmy dzień wcześniej na Kościelcu) i Giewont(po zejściu z Kopy.K.) w słońcu. Coś nie mogę trafić z pogodą jak planuję te Cz. W.

06-11-2013

Wacław

Uprzednio wspomniałem, co się może zdarzyć w październiku, w tym roku sprawdziłem. Była znakomita letnio-jesienna aura w I połowie X i trwała jeszcze prawie do końca m-ca.
Snieg wrześniowy stopniał nawet w zakątkach T. Wysokich.
Teraz znów T. są białe.
Zapowiada się tygodniowy ciepły niż od zachodu nad Polską, więc powinien stopić cienką pokrywę. Ale wysoko może śniegiem pruszyć a niżej deszczowo, więc na super warunki, zwłaszcza widoki bym nie liczył. O tej porze roku, przy silnych wiatrach, prawie pewnych, przewidywanie na długo do przodu to jak wróżenie z fusów.
Wiatr lepiej mieć w plecy niż w twarz, zwłaszcza na Cz.W !!! i pod tym kątem można zaplanować kierunek marszu.
Na taką trasę wypadałoby wyruszyć zaraz po świcie, by mieć trochę rezerwy czasowej przed zmrokiem.

06-11-2013

Piotrek K

Proponuję Ci przed samym wypadem zadzwonic do TOPR-u.Oni najlepiej będa wiedzieć jakie warunki są aktualnie w górach.

06-11-2013

olek

Był może ktoś teraz na Czerwonych Wierchach?
Planuję wyjazd na weekend 9-10 listopada i chciałbym się dowiedzieć jak szlak wygląda?
Wyjście z Gronika na Kopę K., przejście czerwonych i zejście do Dol. Kościeliskiej przez Adamicę.

13-09-2013

Bjablo

Też będę sprawdzać, a moja teoria jest taka, że po ok. 2-3 tygodniowej bardziej zimowej pomimo września aurze w październiku przyjdą 2-3 tygodnie pięknej, słonecznej, złotej jesieni z temp. 10-15st. i bez opadów, ale z zimnymi nocami. Zobaczymy, czy moja złota kula mnie nie oszuka ;-)). Ale na wszelki wypadek zimowy sprzęt będzie w plecaku, nigdy nie wiadomo, co się przyda

12-09-2013

Wacław

Po części w odpowiedzi Markowi, który w nowym temacie pyta o wrażenia z październikowych Tatr.
Czesto jest to m-c przełomowy dla pogody, z letniej robi się zimowa. A kiedy? - z tym bywa różnie. Przełom może być równie dobrze w końcu sierpnia jak i około Bożego Narodzenia. Nawroty /zima-lato-zima..../ mogą być parokrotne. Opadów raczej niewiele.
Natomiast obniżenie temperaturowe jest stałe na ogół, czyli przy pogodzie niskie - minusowe temperatury nocami, toteż śniegi a zwłaszcza gołoledzie mogą trwać całodobowo, szczególnie po północnej stronie gór.
Kto się zatem wybiera w październiku, winien się wyposażyć zimowo: ubiór, ewentualnie raki itd.
Będę w tym październiku to sprawdzę, o ile się pomyliłem.
Pozdrawiam.

28-10-2011

Markooo

Dzięki za odzew :) zdecydowaliśmy się na Skupiniów Upłaz, jeśli warunki będą nieciekawe to zejdziemy Dol. Suchej Wody. Jutro w trasę! Pozdrawiam

26-10-2011

"strażak" Piotr   (piotrkobu@o2.pl)

Witam
najprościej to proponował bym z Kuźnic niebieskim szlakiem, przez dolinę Jaworzynki może być trudniej w końcowym jej etapie występują małe bardziej strome podejścia, jak będzie tam śnieg można mieć małe problemy. Pozdrwaim

25-10-2011

Wacław

Trasy były możliwe do przejścia 15.X. /D. Jaworzynki i Skupniów Upłaz/. Do dziś się niewiele zmieniło, będą zaśnieżone, zlodzone czyli śliskie, ale dobrze przetarte przez turystów - aż do Cz. Stawu, także na Kasprowy, być może na Liliowe i w kierunku Pańszczycy. Wyżej ponad Zmarzły Staw bez sprzętu nie ma sensu wychodzić. Tam ponad 50 cm. śniegu. Zawróciliśmy w takich warunkach spod Zawratu będąc już ok. 100 m. pod przełęczą!

25-10-2011

Markooo

Witajcie, wybieram się w tym tygodniu w Tatry i chciałem zapytać którą trasę dojścia na Halę Gąsienicową byście polecili w obecnych warunkach. Dodam, że sprzętem zimowym nie dysponuję ale latem po Tatrach chodzę dużo. Pozdrawiam