Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

Tatry przełom kwietnia i maja


03-04-2013

Wacław

Wybieram się w T. około 20 kwietnia. Zima w tym roku jest nieprzewidywalna, nie wiadomo czym się jeszcze popisze. Śniegu nadal przybywa, w dolinach jest go teraz do 1 m.
Cała nadzieja w halnym wietrze, nieraz wystarczą 2-3 doby ciepłego wiania i to wszystko niknie w oczach.
Nie trzeba się zatem martwić o los krokusów, pokażą się w II połowie miesiąca. W ub. roku około połowy maja widziałem ostatnie na Prz. Iwaniackiej.
Osobom planującym wiosennie i zatroskanym o warunki pogodowe w tym okresie "zalecam" umiarkowany optymizm w myśl zasady, że "jakoś to będzie". Liczę na to, że będzie lepiej niż "jakoś".

13-04-2012

dorota-w

Typowo zimowe zagrożenia ustępują, np. niebezpieczeństwo lawin, ale inne, np. zlodowacenia pośniegowe i pod-śniegowe mogą trwać i w czerwcu.
Lżej się chodzi gdy szlak jest przetarty i to dotyczy dojścia do schr. w Piątce w zasadzie przez całą zimę. Tylko po silnych opadach śniegu jest gorzej, ale nie powinno to mieć miejsca w maju.
Więc bez strachu, a z rozsądkiem.
Problemem pobocznym jest brodzenie o tej porze w mokrym śniegu, na tyle głęboko się zapadając, że to leci w buty, woda chlupocze, spodnie mokre do kolan, można się przeziębić. Warto mieć zatem kilka par skarpetek, ochraniacze na buty itp.
Śnieg "przepadający" zwłaszcza koło południa, przy wysokiej dodatniej temperaturze, to norma przy podejściu "czarnym" do Piątki, przy wejściach i zejściach z Ornaka, Wołowca w okolicy Prz. Chochołowskiej, w Żlebie Kobylarz, pod Kopą Kondracką, w Dol. Pańszczycy.
To takie miejsca, gdzie mi "wiosna" dała zdrowo popalić z ww powodów.
Dobrej pogody życzę i pozdrawiam.

11-04-2012

Anonim 2

Na analogiczne pytania odpowiedziała dorota-w osobom, które wybierają się do Piątki w początkach maja.
Zapis na forum strony Doliny 5 St. P. trasa z Palenicy Białcz . Doliną Roztoki.
Pogody się faktycznie nie przewidzi, ale od Wielkanocy do Bożego Ciała to już jednak schyłek zimy.
Wybrać się tam "zimowo", tzn. trzeba być przygotowanym na niespodzianki temperaturowo-pogodowe, wejdzie się szlakiem do schroniska, choć w śniegu ciężko.
B. przydatne są w takich warunkach kijki trekingowe. Też się tam wybiorę, ale po 6 maja.
Takiej już doświadczonej choć letnio, turystce, ciężko coś doradzić. Warto może sprawdzić jakąś wcześniej poznaną trasę, np. na Czerwone Wierchy?
Pozdrawiam.

10-04-2012

an

Witam,
wybieram się ze znajomymi w Tatry w dniach 27.04-1.05. Wiem, że nie ma szans, żeby teraz przewidzieć jaka wtedy będzie pogoda, ale czy osoby, które znają dobrze Tatry i warunki pogodowe, jakie panują tam mniej więcej w tym okresie, są w stanie powiedzieć, czego się spodziewać? W Tatrach byłam tylko w lecie (sierpień/wrzesień) i zawsze trafiałam na dobre warunki, dlatego nie było problemu z wędrowaniem po wysokich partiach gór. W zimie nigdy nie miałam odwagi się tam wybrać :)
Napiszcie proszę jakie szlaki polecalibyście na ten okres? Czy jest jakakolwiek szansa, żeby dostać się w tym okresie do Doliny Pięciu Stawów (szlakiem od Palenicy przez Dolinę Roztoki) - czy trzeba mieć specjalistyczny sprzęt?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź :)