Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Część północna, Tatry Bielskie

Opis szlaków

Do Jaskini Bielskiej

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 30min

Jaskinia Bielska to jedyna jaskinia udostępniona dla ruchu turystycznego po słowackiej stronie Tatr. Jest to jednocześnie największa i najciekawsza jaskinia tatrzańska, którą możemy zwiedzać jako turyści w całych Tatrach.

Jej zwiedzanie trwa mniej więcej godzinę i 10 minut. Razem z dojściem i zejściem z powrotem do parkingu na wycieczkę trzeba przeznaczyć około 2,5 godziny. Wstęp jest płatny, prawo do robienia zdjęć jest płatne dodatkowo. Wejście odbywa się w grupach z przewodnikiem.

Jaskinia czynna jest przez cały rok z wyjątkiem okresu od połowy listopada do końca grudnia. Z wyjątkiem lipca i sierpnia jest nieczynna w poniedziałki. Temperatura w jaskini wynosi około 5-6 stopni niezależnie od pory roku. Dlatego koniecznie trzeba zabrać ciepłe ubranie.

Dojście do jaskini od parkingu w Tatrzańskiej Kotlinie zajmuje około pół godziny. Szeroka ścieżka prowadzi długimi zakosami przez las po zboczu Kobylego Wierchu. Na drodze spotkamy kilka tablicy informacyjnych o tematyce przyrodniczej, gdyż szlak ten ma charakter edukacyjny. Wejście do jaskini leży na wysokości około 890 m n.p.m. Po dotarciu do kas należy kupić bilet i poczekać aż przewodnik wpuści kolejną grupę zwiedzających.

Trasa zwiedzania jaskini to okrężny, miejscami stromy chodnik o długości około 1370 metrów. Do pokonania jest 860 stopni i 125 metrów różnicy poziomów.

Po drodze spotkamy wiele ciekawych form naciekowych i kilka podziemnych jeziorek. Cała trasa jest dobrze oświetlona. W jednej z sal (w tzw. "Śpiewalni") puszczana jest muzyka, co daje niepowtarzalną atmosferę.

Tuż za bramą wejściową przemierzamy długi, poziomy korytarz, który zaprowadza nas do pierwszej komory. Dalsza trasa prowadzić będzie w górę aż do najwyższego punktu korytarza.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie