Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Krywania

Opis rejonu

Krywań (słow. Kriváň) to narodowa góra Słowaków. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego, zakrzywionego wierzchołka. O znaczeniu tej góry może świadczyć choćby fakt, że jej kontur został umieszczony na słowackich eurocentówkach. Na Krywań co roku organizowane są wycieczki o charakterze patriotycznym, wzorem wejścia na ten szczyt w dniu 16 sierpnia 1841 przez działaczy słowackiego ruchu odrodzenia narodowego.

Punktem startowym przedstawionych tras są Trzy Źródła (słow. Tri studničky). Przy głównej szosie nr 537 usytuowany jest płatny parking i węzeł szlaków.

Pozostałe szlaki w rejonie, nie licząc dwóch wariantów wejścia na Krywań, prowadzą przez Dolinę Koprową w stronę Tatr Wysokich - do Doliny Ciemnosmreczyńskiej i na Koprowy Wierch. Trasy te można również rozpoczynać w osadzie Podbańska (słow. Podbanské). W taki sposób przejdziemy wzdłuż dłuższy odcinek Doliny Koprowej.

Niestety w okolicach Krywania nie ma żadnego schroniska. Powinniśmy mieć to na uwadze szczególnie, gdy wybieramy się na Koprowy Wierch przez Dolinę Koprową, gdyż jest to bardzo długa trasa.