Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Krywania

Opis szlaków

Na Krywań przez Pawłowy Grzbiet

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

4h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Krywań 2494 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1360 m

Przedstawiony wariant podejścia na narodową górę Słowaków to tzw. Szlak Staszica. Wiedzie on przez południowe ramię Krywania, zwane Pawłowym Grzbietem. Trasa ma wybitne walory widokowe i jest bardzo oblegana w sezonie.

Trzy Źródła (słow. Tri studničky»»  Jamski Staw

1 h 30 min 

Podejście na Krywań rozpoczynamy w miejscu noszącym nazwę "Trzy źródła" (słow. Tri studničky). Przy szosie nr 537 znajduje się tutaj płatny parking. Na rozdrożu szlaków, nieopodal parkingu, odbijamy za czerwonymi znakami w prawo. Szlak wiedzie szeroką, leśną drogą, początkowo łagodnie w górę. Las jest częściowo zniszczony, po południowej stronie ładnie widać pasmo Niżnych Tatr. Dalszy odcinek szlaku wiedzie niemalże płasko. Po około półtoragodzinnej wędrówce docieramy do śródleśnego Jamskiego Stawu, który leży na wysokości 1447 m n.p.m. W przeciwieństwie do większości tatrzańskich stawów wysokogórskich, woda w Jamskim Stawie (słow. Jamské pleso) nie jest przezroczysta. Głębokość stawu sięga 4,2m, a powierzchnia wynosi 0,069ha.

Szlak prowadzi północnym brzegiem stawu. Wkrótce dochodzimy do rozdroża szlaków. Czerwono znakowana ścieżka wiedzie dalej prosto w stronę Szczyrbskiego Jeziora (słow. Štrbské pleso). Znaki niebieskie skręcają w lewo na Krywań.

Jamski Staw  »»  Krywań

3 h 15 min 

Dalsza droga otwarta jest dla ruchu turystycznego tylko w sezonie letnim. Niebiesko znakowana ścieżka na Krywań prowadzi początkowo łagodnie w górę, przez zanikający stopniowo las, który niedługo przechodzi w piętro kosodrzewiny. Szlak skręca wkrótce nieco w lewo na bardziej strome zbocze Pawłowego Grzbietu, który stanowi przedłużenie południowej grani, opadającej ze szczytu Krywania.

Szlak pnie się teraz zdecydowanie pod górę, wśród wspaniałych widoków. Po lewej stronie otwiera się panorama Tatr Zachodnich. Po stronie prawej, ponad Doliną Ważecką, wznoszą się skaliste szczyty Tatr Wysokich. Na pierwszym planie widać Jamską Grań, a nieco po prawej bardziej odległą grań Soliska.

Zbliżywszy się znacznie w stronę skalistej grani szczytowej Krywania, szlak przewija się na lewą stronę zbocza, prowadząc dalej łagodnym trawersem. Na dłuższym odcinku idziemy niemalże płasko, dzięki czemu możemy nieco odpocząć, ciesząc się z otaczającej nas wspaniałej panoramy. Po naszej lewej stronie widać Bystrą (2248 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Obejście grzbietu po zachodniej stronie wprowadza nas wkrótce do Wielkiego Żlebu Krywańskiego, który rozcina górę od południowo-zachodniej strony na dwie granie. Pierwsza z nich to grań południowa, której dolną część stanowi Pawłowy Grzbiet. Druga to grań zachodnia, obejmująca Wyżnią i Niżnią Przehybę. Przechodzi tędy drugi wariant szlaku na Krywań, którego przebieg widzimy teraz doskonale z góry. Ponad olbrzymim żlebem dumnie wznosi się skalista kopuła szczytowa Krywania.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie