Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Starego Smokowca

Opis szlaków

Na Lodową Przełęcz przez Dolinę Pięciu Stawów Spiskich

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

4h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuch pod przełęczą

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Lodowa Przełęcz 2376 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1090 m

Lodowa Przełęcz (słow. Sedielko) to najwyżej położona przełęcz tatrzańska, na którą prowadzi znakowany szlak. Trasa przez Dolinę Pięciu Stawów Spiskich nie jest trudna. Niemal na całej drodze otaczają nas wspaniałe widoki i prawdziwie wysokogórski klimat.

Smokowieckie Siodełko  »»  Dolina Pięciu Stawów Spiskich

3 h   

Wycieczkę rozpoczynamy na Smokowieckim Siodełku (słow. Hrebienok), na które najlepiej dotrzeć kolejką torową, która kursuje tutaj regularnie.

Od Smokowieckiego Siodełka kierujemy się za czerwonymi znakami trawersując strome, lesiste zbocze. Przy szlaku stoi tabliczka ostrzegająca przed zagrożeniem w postaci spadających kamieni. Spacerowa droga doprowadza nas w przeciągu dwudziestu minut do węzła szlaków nad Rainerową Chatką. Od prawej strony dołącza się tutaj zielono znakowany wariant szlaku, który prowadzi od Siodełka wzdłuż Wodospadów Zimnej Wody.

Od rozdroża idziemy dalej za czerwonymi znakami, które doprowadzają nas niedługo do Wodospadu Olbrzymiego (słow. Obrovský vodopád), spływającego z progu Doliny Małej Zimnej Wody. Wodną kaskadę można podziwiać ze szlaku, z mostu nad wodospadem.

Za wodospadem szlak prowadzi nadal łagodnym trawersem. Po drodze mijamy ładne miejsce widokowe, z którego pięknie widać Dolinę Staroleśną ze Świstowym Szczytem (2383 m n.p.m.), który zamyka dolinę od zachodu.

Wkrótce ścieżka wykonuje gwałtowny skręt w lewo o prawie 180 stopni. Niedługo docieramy do rozdroża szlaków, które usytuowane jest niedaleko drewnianego budynku Schroniska Zamkovskiego (1475 m n.p.m.). Czerwono znakowana Magistrala Tatrzańskia wiedzie dalej w stronę Łomnickiego Stawu. My skręcamy w lewo za zielonymi znakami w stronę Doliny Małej Zimnej Wody i wyższego piętra tej doliny, które nosi nazwę Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie