Okolice Starego Smokowca
Opis szlaków
Magistralą Tatrzańską do Łomnickiego Stawu
Kolor szlaku
Czas przejścia
2h 15min
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Łomnicki Staw 1751 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 470 m
Omawiana trasa to licznie uczęszczany odcinek wygodnego chodnika tzw. Magistrali Tatrzańskiej. Łączy on dwa popularne miejsca, do których dotrzeć można kolejką. Szlak otwarty jest dla ruchu turystycznego przez cały rok.
Smokowieckie Siodełko (słow. Hrebienok) »» Łomnicki Staw
2 h 15 min
Wycieczkę rozpoczynamy na Smokowieckim Siodełku (słow. Hrebienok), na które najlepiej dotrzeć kolejką torową, która kursuje tutaj regularnie.
Od Smokowieckiego Siodełka kierujemy się za czerwonymi znakami trawersując strome, lesiste zbocze. Przy szlaku stoi tabliczka ostrzegająca przed zagrożeniem w postaci spadających kamieni. Spacerowa droga doprowadza nas w przeciągu dwudziestu minut do węzła szlaków nad Rainerową Chatką. Od prawej strony dołącza się tutaj zielono znakowany wariant szlaku, który prowadzi od Siodełka wzdłuż Wodospadów Zimnej Wody.
Od rozdroża idziemy dalej za czerwonymi znakami, które doprowadzają nas niedługo do Wodospadu Olbrzymiego (słow. Obrovský vodopád), spływającego z progu Doliny Małej Zimnej Wody. Wodną kaskadę można podziwiać ze szlaku, z mostu nad wodospadem.
Za wodospadem szlak prowadzi nadal łagodnym trawersem. Po drodze mijamy ładne miejsce widokowe, z którego pięknie widać Dolinę Staroleśną ze Świstowym Szczytem (2383 m n.p.m.), który zamyka dolinę od zachodu.
Wkrótce ścieżka wykonuje gwałtowny skręt w lewo o prawie 180 stopni. Niedługo docieramy do rozdroża szlaków, które usytuowane jest niedaleko drewnianego budynku Schroniska Zamkovskiego (1475 m n.p.m.). W lewo odbija stąd zielono znakowany szlak, prowadzący w stronę Doliny Małej Zimnej Wody i wyższego piętra tej doliny, które nosi nazwę Doliny Pięciu Stawów Spiskich. My idziemy nadal za czerwonymi znakami chodnikiem Magistrali Tatrzańskiej.
Szlak wznosi się łagodnie lasem górnoreglowym, przewijając się niedługo na drugą stronę Łomnickiej Grani. W okolicach przejścia na drugą stronę grzbietu las przechodzi w kosodrzewinę. Ładnie widać stąd oba odgałęzienia Doliny Zimnej Wody (Dolinę Staroleśną i Dolinę Małej Zimnej Wody), które przedzielone są strzelistą Pośrednią Granią (2441 m n.p.m.).
Dalszy odcinek szlaku prowadzi monotonnie pod górę wśród kosodrzewiny. Po niecałej godzinie od ostatniego rozdroża docieramy do niewielkiego budynku Schroniska Łomnickiego (słow. Skalnatá chata). Gospodarzem schroniska jest Laco Kulanga - rekordzista wśród nosiczów (tragarzy tatrzańskich). Słowaccy nosicze na własnych plecach wnoszą kilkudziesięciokilogramowe ładunki, zaopatrując w ten sposób schroniska tatrzańskie. Przy wejściu do schroniska wisi tablica upamiętniająca wniesienie rekordowego ciężaru 207 kg przez gospodarza.
Od schroniska dzieli nas zaledwie kilka kroków do stacji kolejki linowej nad Łomnickim Stawem.
Łomnicki Staw (słow. Skalnaté pleso) leży na wysokości 1751 m n.p.m. Powierzchnia jeziorka wynosi 1,23ha, a głębokość dochodzi do 2m. Staw schowany jest na tyłach stacji kolejki linowej i nieco ginie wśród zabudowań. Z okolic stawu roztacza się wspaniały widok na Łomnicę (2634 m n.p.m.), Kieżmarski Szczyt (2556 m n.p.m.) i Huncowski Szczyt (2352 m n.p.m.).