Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Starego Smokowca

Opis szlaków

Na Rohatkę, Polski Grzebień i Małą Wysoką przez Dolinę Staroleśną

Kolor szlaku

   

Czas przejścia

5h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy, klamry

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Mała Wysoka 2429 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1140 m

Przedstawiona trasa to jeden z najciekawszych tatrzańskich szlaków. Ścieżka prowadzi przez dwie przełęcze na jeden z najładniejszych punktów widokowych w całych Tatrach. Miłośnicy utrudnień technicznych też znajdą tutaj coś dla siebie przy zejściu z Rohatki.

Smokowieckie Siodełko  »»  Schronisko Zbójnickie (słow. Zbojnícka chata) w Dolinie Staroleśnej

2 h 45 min   

Od Smokowieckiego Siodełka kierujemy się za czerwonymi znakami trawersując strome, lesiste zbocze. Przy szlaku stoi tabliczka ostrzegająca przed zagrożeniem w postaci spadających kamieni. Spacerowa droga doprowadza nas w przeciągu dwudziestu minut do węzła szlaków nad Rainerową Chatką. Odbijamy tutaj w lewo za niebieskimi znakami.

Wygodna ścieżka wznosi się łagodnie przez las, który niedługo przechodzi w piętro kosodrzewiny. Po obu stronach wznoszą się urwiste, skaliste zbocza - po prawej Pośrednia Grań (2441 m n.p.m.), a po lewej Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.). Po mniej więcej godzinie drogi, licząc od ostatniego rozdroża, docieramy do mostu nad Staroleśnym Potokiem. Jest to dobre miejsce na pierwszy odpoczynek.

Po przekroczeniu potoku ścieżka prowadzi wzdłuż jego prawego brzegu, by następnie trochę się od niego oddalić. Wchodzimy w bardziej skalisty teren. W przejściu nieco eksponowanego odcinka pomaga łańcuch. Wkrótce wracamy do potoku, gdzie napotkamy kolejny mostek. Ścieżka skręca tutaj w lewo, kierując nas w stronę progu, za którym leży wyższe piętro doliny. Wygodną, choć teraz bardziej stromą ścieżką, podchodzimy wśród kosodrzewiny.

Po wejściu na wyższy taras doliny, zwany Warzęchową Kotliną, przechodzimy wzdłuż brzegu niewielkiego Warzęchowego Stawu (słow. Vareškové pleso), który leży na wysokości 1834 m n.p.m. Ścieżka pnie się łagodnie w górę. Wkrótce napotkamy kolejny łańcuch, ułatwiający przejście bardziej eksponowanego miejsca.

Ścieżka wznosi się powyżej Długiego Stawu (1894 m n.p.m.), prowadząc równolegle do linii brzegu. Jeziorko to jest znacznie wieksze od poprzednio mijanego Warzęchowego Stawu. Po lewej stronie szlaku wznoszą się: Baniasta Turnia, Mała Wysoka, przełęcz Rohatka, Dzika Turnia i Świstowy Szczyt. Poniżej Świstowego Szczytu widać już budynek Zbójnickiego Schroniska, do którego zostało już tylko kilka kroków.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie