Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaków

Na Koprowy Wierch znad Popradzkiego Stawu

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

3h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Koprowy Wierch 2363 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 860 m

Koprowy Wierch to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Tatrach. Szlak prowadzący na ten szczyt nie jest trudny. Po drodze mijamy piękną Dolinę Hińczową i Wielki Staw Hińczowy, który jest największym zbiornikiem wodnym po słowackiej stronie Tatr.

Popradzki Staw  »»  Wyżnia Koprowa Przełęcz

2 h 30 min 

Szlak na Koprowy Wierch rozpoczynamy nad brzegiem Popradzkiego Stawu. Dojście w to miejsce od parkingu zajęło nam wcześniej przynajmniej godzinę.

Niebiesko znakowana ścieżka prowadzi w górę Doliny Mięguszowieckiej, u podnóża Grani Baszt. Szlak wiedzie początkowo przez las, w którym spotkamy wiele okazów limby. Las wkrótce ustępuje kosodrzewinie, a na wprost ścieżki ukazuje się szpiczasty szczyt Wołowca Mięguszowieckiego.

Po przekroczeniu Żabiego Potoku docieramy do rozdroża szlaków. W prawo odbija stąd czerwono znakowana ścieżka prowadząca na Rysy. My skręcamy w lewo idąc nadal za niebieskimi znakami.

Dalsza trasa jest dostępna dla ruchu turystycznego tylko w sezonie letnim.

Szlak przekracza wkrótce Hińczowy Potok, zbliżając się do podnóża Szatana (2422 m n.p.m.). Ścieżka skręca teraz nieco w prawo, prowadząc zakosami na stromy próg, który opada z Doliny Hińczowej. Z progu ładnie widać dolne piętro Doliny Mięguszowieckiej, nad którym wznoszą się szczyty Tępej i Osterwy. Wspaniale prezentują się również Rysy (2503 m n.p.m.) i Wysoka (2547 m n.p.m.).

Po pokonaniu progu ścieżka prowadzi bardziej łagodnie, w niedalekiej odległości od Hińczowego potoku. Po prawej stronie mijamy Hińczowe Oka, które w porównaniu do największego stawu, który wkrótce zobaczymy, wyglądają jak niewielkie sadzawki. Ponad Doliną Hińczową wznoszą się Mięguszowieckie Szczyty, które od tej strony wyglądają mniej okazale, niż od strony Morskiego Oka.

Dolina Hińczowa jest najwyższym piętrem północno-zachodniej odnogi Doliny Mięguszowieckiej. Misę kotła polodowcowego wypełnia Wielki Staw Hińczowy. Lustro wody znajduje się na wysokości 1945 m n.p.m. Powierzchania stawu wynosi 20,08ha, a głębokość dochodzi do 53,7m. Jezioro otoczone jest skalistymi szczytami. Po wschodniej stronie wznosi się Hińczowa Turnia i Wołowiec Mięguszowiecki. Po stronie zachodniej góruje grań Koprowego Wierchu. Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna zamykają dolinę od północy.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie