Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaków

Wokół Szczyrbskiego Jeziora

Kolor szlaku

  

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Szczyrbskie Jezioro 1346 m n.p.m.

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso) jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym leżącym po słowackiej stronie Tatr. Jego powierzchnia wynosi 19,76ha, a głębokość sięga 20m.

Pod tą samą nazwą kryje się również popularna miejscowość turystyczna, w obszarze której ulokowanych jest wiele hoteli. Piękne położenie u podnóża Tatr Wysokich i bogata infrastruktura wypoczynkowo-hotelowa sprawiają, że miejsce to przyciąga rzesze odwiedzających.

Do Szczyrbskiego Jeziora najlepiej dojechać szosą nr 537, od której odbija w stronę północną boczna asfaltowa droga. Przy skrzyżowaniu z drogą nr 537 znajduje się ostatni bezpłatny parking, więc jeżeli ktoś chciałby zaoszczędzić na wydatkach, powinien tutaj pozostawić swój samochód. Wiąże się to jednak z koniecznością pieszego podejścia do Szczyrbskiego Jeziora, co zajmuje około pół godziny.

Droga do Szczyrbskiego Jeziora wznosi się serpentynami, prowadząc wyżej obok Nowego Szczyrbskiego Jeziora (słow. Nové Štrbské pleso). Ten leżący na wysokości 1315 m n.p.m. niewielki zbiornik jest jeziorem sztucznym. Jego malownicze położenie daje przedsmak czekających nas wkrótce widoków.

Jadąc dalej docieramy do centrum miejscowości. W otoczeniu znajdują się niemalże same hotele. Jeżeli ktoś chciałby tutaj nocować, jednego może być pewien - tanio nie będzie. Miasteczko jest bardzo czysto utrzymane, sprawia wrażenie raczej ekskluzywne. Nie jest to miejsce noclegowe dla przeciętnego turysty, który przyjechał tu na wysokogórskie wędrówki.

W centrum znajduje się duży płatny parking. Miejsc do parkowania (również płatnych) jest oprócz tego w całej miejscowości dużo więcej. Stawki za parkowanie są prawie wszędzie takie same. Tańszego parkingu można poszukać zanim dojedziemy do centrum.

Do Szczyrbskiego Jeziora kursuje również pociąg. Piękna widokowo linia kolejowa poprowadzona jest u podnóża Tatr Wysokich począwszy od Tatrzańskiej Łomnicy. Dworzec w Szczyrbskim Jeziorze jest stacją końcową.

Sam staw leży nieco na północny-zachód od centrum miejscowości. Wzdłuż brzegu Szczyrbskiego Jeziora wytyczona jest ścieżka spacerowa, cały staw można więc obejść dookoła. Najpiękniejszym miejscem widokowym jest południowy brzeg, skąd roztacza się wspaniała panorama obejmująca szczyty od Krywania po Kończystą.

Asfaltowa droga prowadzi od centrum miasteczka jeszcze kawałek na północ, aż do wylotu Doliny Młynickiej. W miejscu tym usytowane są skocznie narciarskie i dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Solisko.

Szczyrbskie Jezioro to również ważny węzeł szlaków wysokogórskich. Z miejscowości tej prowadzą m.in. ścieżki na Rysy czy Koprowy Wierch. Szlaki odgałęziają się w różnych punktach miasteczka. Pomocą służą liczne drogowskazy.