Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaków

Wokół Szczyrbskiego Jeziora

Kolor szlaku

  

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Szczyrbskie Jezioro 1346 m n.p.m.

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso) jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym leżącym po słowackiej stronie Tatr. Jego powierzchnia wynosi 19,76ha, a głębokość sięga 20m.

Pod tą samą nazwą kryje się również popularna miejscowość turystyczna, w obszarze której ulokowanych jest wiele hoteli. Piękne położenie u podnóża Tatr Wysokich i bogata infrastruktura wypoczynkowo-hotelowa sprawiają, że miejsce to przyciąga rzesze odwiedzających.

Do Szczyrbskiego Jeziora najlepiej dojechać szosą nr 537, od której odbija w stronę północną boczna asfaltowa droga. Przy skrzyżowaniu z drogą nr 537 znajduje się ostatni bezpłatny parking, więc jeżeli ktoś chciałby zaoszczędzić na wydatkach, powinien tutaj pozostawić swój samochód. Wiąże się to jednak z koniecznością pieszego podejścia do Szczyrbskiego Jeziora, co zajmuje około pół godziny.

Droga do Szczyrbskiego Jeziora wznosi się serpentynami, prowadząc wyżej obok Nowego Szczyrbskiego Jeziora (słow. Nové Štrbské pleso). Ten leżący na wysokości 1315 m n.p.m. niewielki zbiornik jest jeziorem sztucznym. Jego malownicze położenie daje przedsmak czekających nas wkrótce widoków.

Jadąc dalej docieramy do centrum miejscowości. W otoczeniu znajdują się niemalże same hotele. Jeżeli ktoś chciałby tutaj nocować, jednego może być pewien - tanio nie będzie. Miasteczko jest bardzo czysto utrzymane, sprawia wrażenie raczej ekskluzywne. Nie jest to miejsce noclegowe dla przeciętnego turysty, który przyjechał tu na wysokogórskie wędrówki.

W centrum znajduje się duży płatny parking. Miejsc do parkowania (również płatnych) jest oprócz tego w całej miejscowości dużo więcej. Stawki za parkowanie są prawie wszędzie takie same. Tańszego parkingu można poszukać zanim dojedziemy do centrum.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie