Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Tatrzańskiej Łomnicy

Opis szlaków

Kolejką na Łomnicę i na Łomnicką Przełęcz

Znad Łomnickiego Stawu w górę kursują dwie kolejki linowe. Pierwsza z nich to wyciąg krzesełkowy na Łomnicką Przełęcz (słow. Lomnické sedlo). Druga to kolejka gondolowa na sam szczyt Łomnicy (słow. Lomnický štít), który jest drugim pod względem wysokości szczytem w całych Tatrach.

Na Łomnicką Przełęcz dostaniemy się bez problemu. Wystarczy kupić bilet i jedziemy. Z przełęczy możemy następnie dojść wygodnym chodnikiem na Wielką Łomnicką Basztę. Przejście tego odcinka zajmuje w obie strony około pół godziny.

Chętnych do wyjazdu na szczyt Łomnicy jest niestety często więcej, niż może obsłużyć kolejka. Dlatego przy kasach nad Łomnickim Stawem powinniśmy się znaleźć możliwie jak najwcześniej. Jednogondolowy wyciąg rozpięty jest na linie, która łączy budynek stacji nad Łomnickiem Stawem ze szczytem Łomnicy. Na całej trasie nie ma ani jednej podpory. Różnica poziomów między górną a dolną stacją kolejki wynosi 855m. Przejazd kolejką może więc sprawiać wrażenie przelotu nad Doliną Łomnicką.

Łomnicki Staw  »»  Łomnicka Przełęcz

 

Łomnicka Przełęcz leży na wysokości 2190 m n.p.m. Patrząc znad Łomnickiego Stawu w stronę szczytu Łomnicy, znajdziemy ją po lewej stronie. Trawiasto-piarżyste zbocze prowadzące na przełęcz wydaje się łatwe do pokonania. Wejście piesze na Łomnicką Przełęcz nie jest jednak dozwolone i w obie strony musimy jechać kolejką krzesełkową.

Z Łomnickiej Przełęczy można przejść krótkim odcinkiem Łomnickiej Grani do Wielkiej Łomnickiej Baszty (słow. Veľká Lomnická veža). Prowadzi tędy wygodny chodnik. Przejście trasy w jedną stronę zajmuje około 15 minut. Po zachodniej stronie szlaku otwierają się piękne widoki na okolice Doliny Małej Zimnej Wody z Lodowym Szczytem i Pośrednią Granią. W oddali widać Gerlach.

Z Wielkiej Łomnickiej Baszty (2215 m n.p.m.) musimy wrócić tą samą drogą, a następnie zjechać kolejką z powrotem do Łomnickiego Stawu.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie