Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Tatrzańskiej Łomnicy

Opis szlaków

Z Łomnickiego Stawu przez Rakuski Przechód do Zielonego Stawu Kieżmarskiego

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Rakuski Przechód 2023 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 480 m

Rakuski Przechód (słow. Sedlo pod Svišťovkou) to przełęcz, która jest najwyżej położonym punktem czerwono znakowanej Magistrali Tatrzańskiej. Odcinek od Łomnickiego Stawu do przełęczy jest bardzo łatwy, zejście do Zielonego Stawu Kieżmarskiego znacznie trudniejsze.

Łomnicki Staw  »»  Rakuski Przechód  »»  Zielony Staw Kieżmarski

2 h 30 min 

Przedstawiony szlak jest otwarty tylko w sezonie letnim. Odcinek między Łomnickim Stawem a Rakuskim Przechodem prowadzi po wygodnym chodniku. Jeżeli ktoś nie jest nastawiony na trudniejsze warunki na szlaku, może podejść tylko na przełęcz, a następnie wrócić z powrotem do Łomnickiego Stawu.

Od Łomnickiego Stawu kierujemy się w górę zbocza, w stronę piarżystego Huncowskiego Szczytu. Ścieżka przechodzi następnie w łagodny trawers tej góry, prowadząc po rumowisku skalnym, które zalega na jej wschodnim zboczu. Po mniej więcej półgodzinnym spacerze odsłania się Rakuski Przechód i Rakuska Czuba (słow. Veľká Svišťovka), która wznosi się po prawej stronie ponad przełęczą.

Ścieżka obniża się łagodnie do Huncowskiej Doliny, po czym zaczyna się wznosić na przełęcz po piarżysto-trawiastym zboczu, prowadząc w górę kilkoma szerokimi zakosami. Po lewej (zachodniej) stronie odsłania się teraz wspaniały widok na skalisty Kieżmarski Szczyt (2556 m n.p.m), który widzieliśmy poprzednio znad Łomnickiego Stawu.

Po nieco ponad godzinie wychodzimy na Rakuski Przechód. Po północno-zachodniej stronie odsłania się teraz panorama na otoczenie Zielonej Doliny Kieżmarskiej i na Tatry Bielskie. Ponad przełęczą wznosi się mało wybitna Rakuska Czuba (2038 m n.p.m.). Na wierzchołek nie prowadzi znakowany szlak, ale szeroka ścieżka z przełęczy zachęca wiele osób do wejścia na ten szczyt.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie