Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Między Bystrą a Krywaniem

Opis szlaków

Na Bystrą przez Dolinę Bystrą

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

5h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Bystra 2248 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1310 m

Najwyższy szczyt Tatr Zachodnich nie jest szczególnie oblegany. Na całej trasie podejścia nawet w szczycie sezonu nie spotkamy tłumów. Szlak przez Dolinę Bystrą jest raczej łatwy, ale dość wyczerpujący ze względu na dużą różnicę wysokości.

Podbańska  »»  Bystra

5 h 15 min   

Wycieczkę rozpoczynamy w osadzie Podbańska (słow. Podbanské). Znajdują się tu liczne domki letniskowe i dwa duże hotele. Skręcając z szosy nr 537 trafimy na duży parking, przy którym usytuowany jest węzeł szlaków. Znaki czerwone wskazują drogę w kierunku rozdroża pod Bystrą.

Szlak o wdzięcznej nazwie "Droga nad Łąkami", będący zachodnim przedłużeniem Magistrali Tatrzańskiej, prowadzi przez polanę obok zabudowań. Po kilku minutach docieramy do rozstaju, z którego w prawo odłącza się niebiesko znakowana ścieżka, prowadząca również na szczyt Bystrej, ale inną trasą (przez Dolinę Kamienistą). Szlak czerwony wiedzie przez las lekko się wznosząc. Wkrótce przekraczamy Kamienisty Potok. Po niespełna półtorej godziny przekraczamy potok Bystra, by po kolejnych paru minutach dotrzeć do rozdroża. Skręcamy teraz w prawo za żółtymi znakami, kierując się w głąb Doliny Bystrej. Dalsza trasa otwarta jest tylko w sezonie letnim.

Podejście do rozdroża pod Bystrą możemy również rozpocząć w innym miejscu, tj. przy szosie nr 537, przy przystanku Hrdovo. Rozpoczyna się tutaj żółto znakowany szlak, który wiedzie przez leśne osiedle domków letniskowych. Podejście do rozdroża pod Bystrą trwa stąd około 45 minut, więc tyle samo zaoszczędzimy w stosunku do trasy z Podbańskiej.

Żółto znakowana ścieżka prowadzi początkowo przez polanę Hradek. Następnie wchodzimy w las, przybliżając się wkrótce do potoku Bystra. Przez dłuższy czas idziemy lasem w górę doliny, po lewej stronie potoku. Po mniej więcej półtorej godziny od ostatniego rozdroża ścieżka zbliża się do strumienia, który spływa teraz ciągiem kaskad.

Przekraczamy potok i po jego prawej stronie podchodzimy dość stromo, wśród spływających z góry kilku mniejszych dopływów. Górna część Doliny Bystrej jest znacznie łagodniejsza, fragmentami niemalże płaska. Rozległe hale porastają pola kosodrzewiny. Nierzadko spotakać można tu świstaki.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie