Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Jałowieckiej

Opis szlaków

Na Brestową

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

5h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Brestowa 1934 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1190 m

Podejście na Brestową przez Dolinę Bobrowiecką jest łatwe, ale męczące. Trasa jest długa, do pokonania jest prawie 1200 m różnicy wysokości. Piękne widoki roztaczają się po osiągnięciu grzbietu między Palenicą a Brestową. Szlak jest rzadko uczęszczany.

Bobrowiecki Wapiennik  »»  Palenica

3 h 30 min 

Wędrówkę rozpoczynamy w Bobrowieckim Wapienniku (słow. Bobrovecká Vápenica), tuż za wsią Jałowiec. Znajduje się tu końcowy przystanek autobusowy i bezpłatny parking. Drogą asfaltową, która wkrótce przechodzi w drogę szutrową przechodzimy przez rozległą łąkę. Po lewej stronie górują wapienne skały Sokoła i Mnicha. Wchodzimy do lasu, mijamy rozdroże, skąd w lewo odchodzi zielono znakowana ścieżka na Siwy Wierch. Idziemy prosto za żółtymi znakami dochodząc wkrótce do wylotu Doliny Jałowieckiej.

Skręcamy w lewo wchodząc do Doliny Jałowieckiej. Ścieżka prowadzi przez malowniczy las, porastający strome zbocza, które wznoszą się po obu stronach. Po prawej stronie spływa dość szeroki Jałowiecki Potok. Ścieżka kilkukrotnie wznosi się lewym zboczem doliny, to znowu się obniża, ponownie zbliżając się do potoku. Przed rozwidleniem Doliny Jałowieckiej, na wprost szlaku, za drzewami, ukazuje się szczyt Łyśca. Przechodzimy przez mostek nad potokiem docierając do rozdroża szlaków. W prawo odchodzi ścieżka do Doliny Parzychwost (niebieskie znaki) i Doliny Głębokiej (zielone znaki). My skręcamy w lewo za żółtymi znakami do Doliny Bobrowieckiej. Od rozpoczęcia wędrówki minęło mniej więcej 1,5 godziny. Dalsza trasa jest zamknięta dla ruchu turystycznego w sezonie zimowym.

Podążamy teraz w górę Doliną Bobrowiecką, która stanowi zachodnią odnogę Doliny Jałowieckiej. Przechodzimy na lewy brzeg Potoku z Polany (słow. Poliansky potok), który spływa dnem doliny. Po obu stronach wznoszą się zalesione, strome zbocza Ostrej i Łyśca. W dolnym odcinku trasy wokół ścieżki rosną olbrzymie liście łopianu.

Po mniej więcej godzinie od rozstaju szlaków wychodzimy na rozległą Bobrowiecką Polanę, leżącą u podnóża Siwego Wierchu. Dalszy odcinek prowadzi przez obszar porośnięty kosodrzewiną. Przed nami wyłania się grzbiet Brestowej. Mijamy niewielkie Bobrowieckie Stawki (Biały i Czarny). Wyżej ścieżka przechodzi przez kolejną polanę. Z górnego jej krańca ładnie widać szczyt Siwego Wierchu. Ścieżka wznosi się łagodnie w górę. Pod Palenicą szlak gwałtownie skręca w lewo, doprowadzając wkrótce na szerokie siodło przełęczy.

Przez Palenicę (1573 m n.p.m.) przechodzi czerwono znakowany szlak grzbietowy. W lewo odchodzi ścieżka na Siwy Wierch, a nasz szlak na Brestową skręca w prawo.

Palenica  »»  Brestowa

1 h 30 min 

Od Palenicy podchodzimy początkowo trochę stromo wśród kosodrzewiny. Dalsza trasa to już łagodne podejście grzbietem wśród hal i kosówki, przez kolejne wzniesienia Zuberskiego Wierchu, Małej Brestowej na główny szczyt Brestowej.

Na wprost szlaku, nieco po prawej, widać górne piętro Doliny Bobrowieckiej z Przełęczą Salatyńską, która oddziela wierzchołek Brestowej od Salatyna. Patrząc wstecz pięknie widać skalistą kopułę szczytową Siwego Wierchu.

Sceneria jest charakterystyczna dla Tatr Zachodnich - trawiaste, kopulaste szczyty ujmują łagodnością. Łatwa, szeroka ścieżka doprowadza nas na wierzchołek Brestowej po około półtorej godziny licząc od przełęczy. Widok z Brestowej jest bardzo ładny i rozległy. Obejmuje prawie wszystkie szczyty skalistej grani otaczającej Dolinę Rohacką.

Dalszą wycieczkę z Brestowej można kontynuować idąc dalej czerwonym szlakiem - przez Salatyn i Spaloną dotrzemy w ten sposób do Banikowskiej Przełęczy. Możemy też zejść z Brestowej kierując niebieskim szlakiem w dół do Zwierówki.