Rejon Doliny Jałowieckiej
Opis szlaków
Na Brestową
Kolor szlaku
Czas przejścia
5h
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Brestowa 1934 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 1190 m
Podejście na Brestową przez Dolinę Bobrowiecką jest łatwe, ale męczące. Trasa jest długa, do pokonania jest prawie 1200 m różnicy wysokości. Piękne widoki roztaczają się po osiągnięciu grzbietu między Palenicą a Brestową. Szlak jest rzadko uczęszczany.
Bobrowiecki Wapiennik »» Palenica
3 h 30 min
Wędrówkę rozpoczynamy w Bobrowieckim Wapienniku (słow. Bobrovecká Vápenica), tuż za wsią Jałowiec. Znajduje się tu końcowy przystanek autobusowy i bezpłatny parking. Drogą asfaltową, która wkrótce przechodzi w drogę szutrową przechodzimy przez rozległą łąkę. Po lewej stronie górują wapienne skały Sokoła i Mnicha. Wchodzimy do lasu, mijamy rozdroże, skąd w lewo odchodzi zielono znakowana ścieżka na Siwy Wierch. Idziemy prosto za żółtymi znakami dochodząc wkrótce do wylotu Doliny Jałowieckiej.
Skręcamy w lewo wchodząc do Doliny Jałowieckiej. Ścieżka prowadzi przez malowniczy las, porastający strome zbocza, które wznoszą się po obu stronach. Po prawej stronie spływa dość szeroki Jałowiecki Potok. Ścieżka kilkukrotnie wznosi się lewym zboczem doliny, to znowu się obniża, ponownie zbliżając się do potoku. Przed rozwidleniem Doliny Jałowieckiej, na wprost szlaku, za drzewami, ukazuje się szczyt Łyśca. Przechodzimy przez mostek nad potokiem docierając do rozdroża szlaków. W prawo odchodzi ścieżka do Doliny Parzychwost (niebieskie znaki) i Doliny Głębokiej (zielone znaki). My skręcamy w lewo za żółtymi znakami do Doliny Bobrowieckiej. Od rozpoczęcia wędrówki minęło mniej więcej 1,5 godziny. Dalsza trasa jest zamknięta dla ruchu turystycznego w sezonie zimowym.
Podążamy teraz w górę Doliną Bobrowiecką, która stanowi zachodnią odnogę Doliny Jałowieckiej. Przechodzimy na lewy brzeg Potoku z Polany (słow. Poliansky potok), który spływa dnem doliny. Po obu stronach wznoszą się zalesione, strome zbocza Ostrej i Łyśca. W dolnym odcinku trasy wokół ścieżki rosną olbrzymie liście łopianu.
Po mniej więcej godzinie od rozstaju szlaków wychodzimy na rozległą Bobrowiecką Polanę, leżącą u podnóża Siwego Wierchu. Dalszy odcinek prowadzi przez obszar porośnięty kosodrzewiną. Przed nami wyłania się grzbiet Brestowej. Mijamy niewielkie Bobrowieckie Stawki (Biały i Czarny). Wyżej ścieżka przechodzi przez kolejną polanę. Z górnego jej krańca ładnie widać szczyt Siwego Wierchu. Ścieżka wznosi się łagodnie w górę. Pod Palenicą szlak gwałtownie skręca w lewo, doprowadzając wkrótce na szerokie siodło przełęczy.
Przez Palenicę (1573 m n.p.m.) przechodzi czerwono znakowany szlak grzbietowy. W lewo odchodzi ścieżka na Siwy Wierch, a nasz szlak na Brestową skręca w prawo.
Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści
Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:
- Załóż konto w portalu
- Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
- Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie
Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem:
Zaloguj się