Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Otargańców

Opis rejonu

Przedstawiony rejon obejmuje dwie długie doliny - Dolinę Jamnicką i Dolinę Raczkową, które przedzielone są skalistym grzbietem Otargańców. Mimo, że wariantów szlaków jest tutaj sporo, w omawianym rejonie nie spotkamy zbyt wielu turystów. Niestety brakuje tu bazy w postaci schroniska. Przemierzając każdą z dolin będziemy więc zdani wyłącznie na własny prowiant.

Najciekawszym i najpiękniejszym widokowo szlakiem jest przejście grani Otargańców przez Raczkową Czubę. Ten skalisty grzbiet miejscami może przypominać Tatry Wysokie. Na całej trasie nie spotkamy jednak trudności technicznych.

Przez Dolinę Jamnicką możemy wejść od południowej strony na grań Rohaczy, której przejście jest najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną trasą w rejonie. Ciąg łańcuchów pomaga w przejściu przez szczyt Rohacza Ostrego i najbardziej eksponowane miejsce w grani - tzw. Rohackiego Konia.

Niemniej ciekawe są trasy prowadzące przez Dolinę Raczkową. Możemy tędy wejść na Starorobociański Wierch i Bystrą - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.