Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Otargańców

Opis szlaków

Na Baraniec i Żarską Przełęcz

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

5h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Baraniec 2185 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1300 m

Łatwa, choć nieco męcząca trasa na trzeci co do wysokości szczyt Tatr Zachodnich. Najładniejsze widoki czekają na grani między szczytem Barańca a Żarską Przełęczą. Powyżej grzbietu zwanego Klinowate szlak jest zamykany na sezon zimowy.

Dolina Wąska (wejście do doliny)  »»  Baraniec

4 h 

Trasę rozpoczynamy niedaleko wylotu Doliny Wąskiej (słow. Úzka dolina). Na skrzyżowaniu głównej szosy nr 537 przy Muzeum Wsi Liptowskiej (słow. Múzeum liptovskej dediny) skręcamy boczną drogą asfaltową w stronę gór. W okolicach wejścia do Doliny Wąskiej bez problemu powinniśmy znaleźć miejsce na parking.

Od rozdroża przy wejściu do Doliny Wąskiej idziemy kawałek asfaltową drogą, nie wchodząc w głąb doliny. Kierujemy się w stronę hotelu "Orešnica", gdzie zielono znakowana ścieżka odbija w prawo od drogi. Idąc przez las, a następnie przez niewielką polanę, dochodzimy w przeciągu 10 minut do leśnej drogi jezdnej, gdzie skręcamy w prawo. Po przekroczeniu potoku szlak kieruje nas na dość strome zbocze, którym będziemy podchodzić przez około 1,5 godziny. Ze ścieżki między drzewami widać masyw Krywania. Wokół szlaku, a miejscami na samej ścieżce, leży sporo wiatromłomów. Z tego powodu podejście jest momentami utrudnione i mogą się pojawić trudności w orientacji przy obchodzeniu powalonych wiatrem drzew.

Z lasu wychodzimy na rozległą polanę "Horzyca". Dalszy odcinek trasy prowadzi nadal stromo przez zanikający stopniowo las, który przechodzi wyżej w rozległe pola kosodrzewiny. Po kolejnych niespełna 3 kwadransach drogi docieramy na grzbiet zwany Klinowate. Otwierają się teraz wspaniałe widoki na grań Otargańców, Bystrą i Dolinę Jamnicką.

Ścieżka pnie się w górę przez gęstą kosówkę, która zaczyna powoli zanikać. Szczyt Małego Barańca (1947 m n.p.m.), na który docieramy po 3 godzinach od rozpoczęcia wędrówki, pokryty jest już tylko łąką wysokogórską. Widoki są coraz bardziej rozległe.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie