Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Otargańców

Opis szlaków

Przez Otargańce na Jarząbczy Wierch

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

5h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Raczkowa Czuba 2194 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1300 m

Otargańce to skalisty grzbiet, który oddziela Dolinę Jamnicką od Doliny Raczkowej. Najwyższym punktem grani jest Raczkowa Czuba - drugi co do wysokości szczyt Tatr Zachodnich. Szlak przez Otargańce jest długi i wyczerpujący. Trudności skalne na trasie są raczej niewielkie.

Dolina Wąska  »»  Raczkowa Czuba  »»  Jarząbczy Wierch

5 h 45 min   

Wędrówkę rozpoczynamy u wylotu Doliny Wąskiej (słow. Úzka dolina). Na skrzyżowaniu głównej szosy nr 537 przy Muzeum Wsi Liptowskiej (słow. Múzeum liptovskej dediny) skręcamy boczną drogą asfaltową w stronę gór. Niedaleko wejścia do Doliny Wąskiej bez problemu powinniśmy znaleźć miejsce na parking.

Dolina Wąska to krótki, liczący około 2 km, odcinek doliny, która pod grzbietem Otargańców (słow. Otrhance) rozdziela się na dwie długie odnogi - Dolinę Jamnicką i Dolinę Raczkową. Podejście do rozdroża na Niżniej Łące (słow. Nižná lúka), gdzie dolina się rozwidla, trwa niecałe pół godziny. Szeroka droga bita prowadzi wzdłuż Raczkowego Potoku. Dawniej nie istniała odrębna nazwa dla Doliny Wąskiej - odcinek ten uznawany był za część Doliny Raczkowej.

Na rozdrożu skręcamy w prawo, kierując się przez polanę w stronę Doliny Raczkowej. Tuż za skrzyżowaniem, przy końcu polany, odbijamy w lewo od drogi. Dalsza trasa jest otwarta tylko w sezonie letnim.

Ścieżka zaraz po opuszczeniu polany pnie się wieloma zakosami przez las. Podejście jest bardzo strome - zwłaszcza w dolnym odcinku. Wyżej szlak nieco łagodnieje. Po około 1,5 godziny wychodzimy z lasu na skalisty grzbiet Otargańców. Po lewej stronie odsłania się Baraniec (2185 m n.p.m.), Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.) i Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.).

Przed nami wyrasta pierwsze spiętrzenie Otargańców - Ostredok. Ten dwuwierzchołkowy szczyt (1674 i 1714 m n.p.m.) nosi też nazwę Małych Otargańców. Wśród kosodrzewiny, wyżej wśród skał przechodzimy przez pierwszą kulminację grani.

Kolejnym lokalnym szczytem jest Niżnia Magura (1920 m n.p.m.). Podejście nie sprawia większych trudności - wiedzie częściowo po skałach, a częściowo trawiastym grzbietem.

Dalszy odcinek jest nieco trudniejszy. Jest to najbardziej skalisty fragment grani. Szlak prowadzi wśród granitowych skał przez trzy spiętrzenia Pośredniej Magury (2050 m n.p.m.). Trudności są tu jednak niewielkie. Mimo, że teren przypomina nieco grań Rohaczy, nie spotkamy tutaj takich atrakcji, jak np. na Rohackim Koniu czy przy przechodzeniu grani Banówki.

W oddali widać dalszą część grani - Wyżnią Magurę (2095 m n.p.m.), Raczkową Czubę (2194 m n.p.m.) i Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.).

Po obu stronach podziwiać możemy wspaniałą panoramę. Po lewej stronie widać Rohacze i Wołowiec (2064 m n.p.m.), po prawej stronie Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) i Bystrą (2248 m n.p.m.).

Za Pośrednią Magurą przechodzimy granią przez Rysią Przełęcz na Wyżnią Magurę. Szlak jest teraz znacznie łatwiejszy. Szczyt Pośredniej Magury, który mamy za plecami, prezentuje się od tej strony bardziej efektownie.

Z Wyżniej Magury schodzimy do Jakubińskiej Przełęczy (2069 m n.p.m.), by rozpocząć podejście na najwyższy szczyt grani - Raczkową Czubę (słow. Jakubina). Grzbiet na tym odcinku jest trawiasty i bardziej rozpłaszczony niż poprzednio.

Widok z Raczkowej Czuby jest wspaniały i bardzo rozległy. W końcu jest to drugi co do wysokości szczyt Tatr Zachodnich.

Zejście z Raczkowej Czuby nie sprawia większych trudności. Od Jarząbczego Wierchu dzieli nas około 20 minut przejścia łatwym grzbietem. Panorama z Jarząbczego Wierchu jest trochę mniej efektowna niż z Raczkowej Czuby.

Idąc dalej zielonym szlakiem w ciągu kilku minut dojdziemy do grani głównej Tatr, przez którą przebiega granica polsko-słowacka i czerwono znakowany szlak.

Dalszą trasę możemy kontynuować idąc tą granią w prawo w stronę Kończystego (2002 m n.p.m.) i Starorobociańskiego Wierchu, schodząc następnie do Doliny Raczkowej.

Skręcając w lewo na grani głównej skierujemy się w stronę Wołowca. Schodząc w stronę Niskiej Przełęczy (1831 m n.p.m.), przed jej głównym obniżeniem, możemy odbić zielonym szlakiem do Doliny Jamnickiej i wrócić do punktu, w którym rozpoczęliśmy wędrówkę.

Na koniec mała uwaga - z drogowskazów umieszczonych w dolinie wynika, że przejście grani Otargańców do Raczkowej Czuby zajmuje 3h 15min. Taki wynik jest trudny do osiągnięcia. Poza tym, po co się tak gonić, gdy wkoło są tak piękne widoki.