Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Otargańców

Opis szlaków

Przez Otargańce na Jarząbczy Wierch

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

5h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Raczkowa Czuba 2194 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1300 m

Otargańce to skalisty grzbiet, który oddziela Dolinę Jamnicką od Doliny Raczkowej. Najwyższym punktem grani jest Raczkowa Czuba - drugi co do wysokości szczyt Tatr Zachodnich. Szlak przez Otargańce jest długi i wyczerpujący. Trudności skalne na trasie są raczej niewielkie.

Dolina Wąska  »»  Raczkowa Czuba  »»  Jarząbczy Wierch

5 h 45 min   

Wędrówkę rozpoczynamy u wylotu Doliny Wąskiej (słow. Úzka dolina). Na skrzyżowaniu głównej szosy nr 537 przy Muzeum Wsi Liptowskiej (słow. Múzeum liptovskej dediny) skręcamy boczną drogą asfaltową w stronę gór. Niedaleko wejścia do Doliny Wąskiej bez problemu powinniśmy znaleźć miejsce na parking.

Dolina Wąska to krótki, liczący około 2 km, odcinek doliny, która pod grzbietem Otargańców (słow. Otrhance) rozdziela się na dwie długie odnogi - Dolinę Jamnicką i Dolinę Raczkową. Podejście do rozdroża na Niżniej Łące (słow. Nižná lúka), gdzie dolina się rozwidla, trwa niecałe pół godziny. Szeroka droga bita prowadzi wzdłuż Raczkowego Potoku. Dawniej nie istniała odrębna nazwa dla Doliny Wąskiej - odcinek ten uznawany był za część Doliny Raczkowej.

Na rozdrożu skręcamy w prawo, kierując się przez polanę w stronę Doliny Raczkowej. Tuż za skrzyżowaniem, przy końcu polany, odbijamy w lewo od drogi. Dalsza trasa jest otwarta tylko w sezonie letnim.

Ścieżka zaraz po opuszczeniu polany pnie się wieloma zakosami przez las. Podejście jest bardzo strome - zwłaszcza w dolnym odcinku. Wyżej szlak nieco łagodnieje. Po około 1,5 godziny wychodzimy z lasu na skalisty grzbiet Otargańców. Po lewej stronie odsłania się Baraniec (2185 m n.p.m.), Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.) i Rohacz Ostry (2088 m n.p.m.).

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie