Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Żarskiej

Opis rejonu

Dolina Żarska, podobnie jak Dolina Jałowiecka, leży tuż obok Liptowskiego Mikułasza (słow. Liptovský Mikuláš). W przeciwieństwie do drugiej z wymienionych dolin, Dolina Żarska cieszy się znacznie większą popularnością. Przyczynia się do tego położone pośrodku doliny Schronisko Żarskie i duża atrakcyjność widokowa znajdujących się tutaj szlaków.

Ponad Doliną Żarską wznosi się grań biegnąca od Rohacza Płaczliwego przez Smutną Przełęcz po Banówkę - czyli część "Orlej Perci Tatr Zachodnich". Dogodne dojście na grań jest możliwe na trzy sposoby. Możemy w ten sposób przejść pętlę ponad doliną, schodząc z powrotem do punktu wyjścia. Godne polecenia jest także wejście na Baraniec i przejście grzbietem przez Smrek do Żarskiej Przełęczy.

Szlaki w rejonie Doliny Żarskiej nie są może tak licznie odwiedzane, jak szlaki w Tatrach Wysokich. Niemniej w sezonie na trasie zapewne nie będziemy sami.