Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Żarskiej

Opis szlaków

Na Banówkę ze Schroniska Żarskiego

Kolor szlaku

Czas przejścia

3h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Banówka 2178 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 900 m

Szlak na Banówkę od strony Doliny Żarskiej jest piękny widokowo. Nic więc dziwnego, że przedstawiona trasa jest często wybierana przez turystów. W górnym odcinku szlaku napotkamy niewielkie trudności skalne. Szlak jest otwarty tylko w sezonie letnim.

Schronisko Żarskie  »»  Banówka

3 h 30 min 

Od rozdroża szlaków, które znajduje się na tyłach Schroniska Żarskiego, kierujemy się w lewo zielonym szlakiem. Wkrótce przechodzimy obok Symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr Zachodnich. Niedługo potem docieramy pod dolną kaskadę Szarafiowej Siklawy (słow. Šarafiový vodopád), która prezentuje się szczególnie okazale po większych opadach deszczu.

Po dojściu pod wodospad ścieżka skręca zakosem w lewo. Szlak zacznie wkrótce piąć się coraz bardziej stromo w górę porośniętego kosodrzewiną zbocza. Wyżej ścieżka prowadzi wieloma zakosami, na ostatnim odcinku pod Jałowiecką Przełęczą skręcając w prawo i podchodząc bardziej łagodnie prosto na przełęcz.

Ze szlaku podziwiać możemy potężny masyw Barańca (2185 m n.p.m.), leżący po przeciwnej stronie Doliny Żarskiej. W górnym odcinku podejścia na Jałowiecką Przełęcz (słow. Jalovecké sedlo) dobrze widać górne piętro Doliny Żarskiej z Żarską Przełęczą i Rohaczem Płaczliwym (2125 m n.p.m.).

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie