Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Żarskiej

Opis szlaków

Na Smutną Przełęcz ze Schroniska Żarskiego

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Smutna Przełęcz 1963 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 680 m

Turyści najczęściej wchodzą na Smutną Przełęcz, żeby kontynuować przejście granią Rohaczy lub granią w stronę Banówki. Szlak na przełęcz jest przy sprzyjających warunkach bardzo łatwy. Dalsza trasa przez grań - bardzo trudna.

Schronisko Żarskie  »»  Smutna Przełecz

2 h 

Szlaki powyżej Schroniska Żarskiego są otwarte tylko w sezonie letnim. Wygodna ścieżka, rozpoczynająca się na tyłach schroniska, prowadzi raczej łagodnie, ale zdecydowanie pod górę. Podchodzimy początkowo przez rzedniejący las, a wyżej wśród traw i kosodrzewiny. Po godzinie docieramy do rozdroża szlaków, skąd w prawo odbija zielono znakowana ścieżka na Żarską Przełęcz. My skręcamy w lewo za znakami niebieskimi.

Szlak wznosi się łagodnie przez kocioł polodowcowy, przecinając jego dno w stronę grzbietu Pośredniego Gronia. Kilkoma zakosami podchodzimy następnie bardziej stromo na widoczne wcięcie w trawiastej grani.

Po wejściu na grań szlak przewija się na jej drugą stronę, wiodąc następnie w górę tuż poniżej grzbietu.

Odsłania się teraz widok na niewidoczną dotąd odnogę Doliny Żarskiej i wznoszące się ponad nią szczyty - Banówkę, Hrubą Kopę i Trzy Kopy.

Szlak prowadzi jednostajnie w górę grzbietu. Ścieżka jest dobrze utrzymana i przy dobrych warunkach nie przedstawia trudności. Patrząc wstecz możemy podziwiać potężny masyw Barańca.

Po wejściu na Smutną Przełęcz odsłania się widok na Dolinę Smutną i górujące nad nią szczyty - Rohacze i Wołowiec.

Przez Smutną Przełęcz przechodzi czerwono znakowany szlak, zwany przez niektórych Orlą Percią Tatr Zachodnich. W prawo możemy iść przez Rohacze w stronę Wołowca. W lewo prowadzi ścieżka przez Trzy Kopy i Banówkę.