Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Żarskiej

Opis szlaków

Odcinek graniowy: Smutna Przełęcz » Trzy Kopy » Banówka

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Banówka 2178 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 220 m

Omawiana trasa to środkowa część grani zwanej przez niektórych "Orlą Percią Tatr Zachodnich". Odcinek ten jest technicznie nieco trudniejszy od grani Rohaczy, choć nie ma tutaj takich ekstremalnych przepaści jak na "Rohackim Koniu". Widoki są przepiękne na całej trasie. Szlak jest zamknięty w okresie zimowym.

Smutna Przełęcz  »»  Banówka

2 h 30 min 

Pierwszy odcinek to łatwe podejście szeroką ścieżką po trawiastym zboczu na pierwszy wierzchołek Trzech Kop, zwany Przednią Kopą. Z trasy podejścia wspaniale widać Dolinę Smutną, nad którą wznoszą się dwie piramidy Rohaczy. Doskonale zaobserwować można z tej perspektywy stożki piargowe uformowane u podnóża tych szczytów. Pięknie wygląda również Przednie Zielone, w obszarze którego leżą Rohackie Stawy.

Panorama z Przedniej Kopy jest wyjątkowo ciekawa. Obejmuje ona cały grzbiet od Grzesia po Wołowiec, który przechodzi następnie w skalistą grań Rohaczy.

Trzy Kopy, jak sama nazwa wskazuje, składają się z trzech wierzchołków. Kolejne szczyty to: Przednia Kopa, Drobna Kopa i Szeroka Kopa.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie