Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Żarskiej

Opis szlaków

Na Żarską Przełęcz i Rohacz Płaczliwy ze Schroniska Żarskiego

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Rohacz Płaczliwy 2125 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 850 m

Rohacz Płaczliwy jest jednym z najlepszych miejsc widokowych "Orlej Perci Tatr Zachodnich". Od Doliny Żarskiej, przez Żarską Przełęcz, prowadzi na niego łatwy szlak, który w niczym nie przypomina trudności, jakie występują na szlaku wiodącym przez grań Rohaczy.

Schronisko Żarskie  »»  Żarska Przełęcz

1 h 45 min 

Szlaki powyżej Schroniska Żarskiego są otwarte tylko w sezonie letnim. Wygodna ścieżka, rozpoczynająca się na tyłach schroniska, prowadzi raczej łagodnie, ale zdecydowanie pod górę. Podchodzimy początkowo przez rzedniejący las, a wyżej wśród traw i kosodrzewiny. Po godzinie docieramy do rozdroża szlaków, skąd w lewo odbija niebiesko znakowana ścieżka na Smutną Przełęcz. My skręcamy w prawo za znakami zielonymi.

Dalszy odcinek, aż na Żarską Przełęcz, ma również charakter wygodnego chodnika, przy czym ostatni fragment jest najbardziej łagodny. Kosodrzewina stopniowo zanika. Po prawej stronie mijamy niewielki Żarski Stawek. Wśród rozległych hal docieramy na szeroką przełęcz, z której po drugiej stronie wyłania się grań Otargańców.

Rozdroże szlaków usytuowane na Żarskiej Przełęczy daje możliwość wyboru dalszej trasy. W prawo prowadzi żółty szlak na Baraniec. Zielono znakowana ścieżka zbiega do Doliny Jamnickiej. Podejście na Rohacz Płaczliwy wskazują żółte znaki, na lewo od przełęczy.

Żarska Przełęcz  »»  Rohacz Płaczliwy

45 min 

Podejście na Rohacz Płaczliwy nie jest trudne, ale szlak jest tutaj nieco bardziej stromy, niż przebyta wcześniej trasa na Żarską Przełęcz. Ścieżka prowadzi południowym, trawiastym zboczem wśród wspaniałych widoków. Pod szczytem z prawej strony dołącza się czerwono znakowany szlak biegnący od Rohacza Ostrego. Do szczytu zostaje już teraz tylko kilka minut.

Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.) jest wspaniałym miejscem widokowym. Po północnej stronie widać Dolinę Rohacką i Rohackie Stawy, położone na Przednim Zielonym. Na pierwszym planie Rohacz Ostry, który charakterem odcina się od znajdujących się za nim kopulastych szczytów. Wspaniale prezentuje się również masyw Barańca po stronie południowej.

Dalszą drogę z Rohacza Płaczliwego możemy kontynuować schodząc czerwonym szlakiem do Smutnej Przełęczy. W ten sposób zatoczymy niewielką pętlę, schodząc następnie z powrotem do Doliny Żarskiej szlakiem niebieskim. Jeżeli mamy czas i jesteśmy przygotowani na spore trudności, możemy ze Smutnej Przełęczy przejść granią do Banówki i dopiero stamtąd zejść z powrotem do Schroniska Żarskiego.