Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis rejonu

Okolice Zuberca i pobliskiej Doliny Rohackiej to najbardziej popularny i najlepiej rozwinięty pod względem infrastruktury turystycznej rejon słowackich Tatr Zachodnich. Okoliczne szlaki są ciekawe i urozmaicone pod względem trudności, dzięki czemu w szczycie sezonu można spotkać tu liczne rzesze turystów.

Dolina Rohacka i jej otoczenie pod względem krajobrazowym przypomina bardziej Tatry Wysokie niż Zachodnie. Grań Rohaczy oraz jej przedłużenie przez Banówkę, Spaloną aż po Salatyna jest bardzo skalista. Kontrastuje tym samym z sąsiadującymi szczytami Tatr Zachodnich, które są znacznie łagodniejsze. Szlak prowadzący przez tę grań jest bardzo trudny i miejscami eksponowany. W wielu miejscach pomocą służą łańcuchy. Niekiedy trasę tę nazywa się "Orlą Percią Tatr Zachodnich".

Przedstawiony w tej sekcji region leży tuż za granicą polsko-słowacką. Dolina Rohacka sąsiaduje z Doliną Chochołowską, od której oddzielona jest grzbietem łączącym Grzesia, Rakoń i Wołowiec. Dojazd samochodem z okolic Zakopanego zajmuje około 1 - 1,5 godziny.

Dolina Rohacka to nie tylko trudna grań przeznaczona dla wprawionych turystów. W okolicy znajduje się również wiele innych, mniej wymagających tras. Szczególnie godne polecenia są Rohackie Stawy, wokół których poprowadzona jest ścieżka edukacyjna. Warto również odwiedzić skalisty wąwóz w Dolinie Juraniowej, który znajduje się w okolicach Orawic.