Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Z Zuberca przez Palenicę na Brestową

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

4h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Brestowa 1934 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1150 m

Wejście na grań wznoszącą się ponad Doliną Rohacką możliwe jest z samego Zuberca. Trasa jest ładna widokowo, ale nieco męcząca ze względu na długość i dużą różnicę wzniesień, która wynosi ok. 1150 m. Szlak otwarty jest w sezonie letnim.

Zuberzec  »»  Palenica

3 h 15 min 

Aby dojść do szlaku, kierujemy się z Zuberca asfaltową drogą w stronę Zwierówki. Zabudowania kończą się niedaleko skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo (obok skrzyżowania stoi pomnik). Rozpoczyna się tutaj żółty szlak. Nawierzchnia drogi zmienia się wkrótce na szutrową. Trasa jest malownicza - prowadzi przez łąkę z widokiem na zalesione zbocza. Po mniej więcej trzech kwadransach docieramy do znaku, który wskazuje nam dalszą drogę w lewo, przez las.

Podejście jest początkowo dość strome. Przechodzimy przez dwie lokalne kulminacje Ostrego Gronia, a następnie zalesionym grzbietem pod kolejny szczyt zwany Kozińcem. Wkrótce schodzimy łagodnie na ładną polanę, z której czeka nas jeszcze podejście wśród kosodrzewiny na szerokie siodło Palenicy. Na przełęczy szlak żółty krzyżuje się z czerwono znakowaną ścieżką, która w prawą stronę prowadzi na Siwy Wierch (dobrze widoczny z przełęczy). Nasz szlak skręca z Palenicy w lewo.

Palenica  »»  Brestowa

1 h 30 min 

Od Palenicy podchodzimy początkowo trochę stromo wśród kosodrzewiny. Dalsza trasa to już łagodne podejście grzbietem wśród hal i kosówki, przez kolejne wzniesienia Zuberskiego Wierchu, Małej Brestowej na główny szczyt Brestowej.

Na wprost szlaku, nieco po prawej, widać górne piętro Doliny Bobrowieckiej z Przełęczą Salatyńską, która oddziela wierzchołek Brestowej od Salatyna. Patrząc wstecz pięknie widać skalistą kopułę szczytową Siwego Wierchu.

Sceneria jest charakterystyczna dla Tatr Zachodnich - trawiaste, kopulaste szczyty ujmują łagodnością. Łatwa, szeroka ścieżka doprowadza nas na wierzchołek Brestowej po około półtorej godziny licząc od przełęczy. Widok z Brestowej jest bardzo ładny i rozległy. Obejmuje prawie wszystkie szczyty skalistej grani otaczającej Dolinę Rohacką.

Dalszą wycieczkę z Brestowej można kontynuować idąc dalej czerwonym szlakiem - przez Salatyn i Spaloną dotrzemy w ten sposób do Banikowskiej Przełęczy. Możemy też zejść z Brestowej kierując niebieskim szlakiem w dół do Zwierówki.