Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Na Brestową z Doliny Rohackiej

Kolor szlaku

 lub   

Czas przejścia

3 h 15 min (Wariant 1), 3h (Wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Brestowa 1934 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 930 m

Brestowa jest najniższym szczytem należącym do szlaku graniowego prowadzącego od Rohaczy. Ścieżka na Brestową jest łatwa i piękna widokowo. Początek szlaku jest dogodnie położony - przy samym parkingu obok dolnej stacji kolejki linowej „Roháče - Spálená”. Trasa na Brestową jest zamknięta w sezonie zimowym.

Zwierówka  »»  Brestowa

3 h 15 min      lub  3 h    

Z okolic parkingu roztacza się wspaniały widok na Trzy Kopy i Hrubą Kopę. Za stacją kolejki linowej skręcamy w prawo, kierując się w górę wąską ścieżką, która początkowo prowadzi prawym skrajem stoku narciarskiego, wzdłuż wyciągu.

Dalej szlak wznosi się przez las, wzdłuż stromego żlebu. Po lewej stronie spływa niewielki strumień. Dno żlebu jest pozbawione drzew, dzięki czemu miejscami odsłaniają się widoki na otoczenie Doliny Rohackiej. Mniej więcej w połowie żlebu dochodzimy do szerokiej drogi jezdnej, gdzie szlak rozwidla się. Możemy iść dalej w górę żlebem za niebieskimi znakami (Wariant 1) albo skręcić w lewo w stronę stoku narciarskiego (Wariant 2 - znaki zielone).

Wariant 1

Kontynuując dość strome podejście żlebem, po około dwóch godzinach (licząc od parkingu) wychodzimy z gęstej kosówki na trawiasty grzbiet Skrajnego Salatyna. Stojące tu ławeczki i niezaprzeczalnie wspaniały widok zachęcają do odpoczynku. Patrząc w stronę Doliny Rohackiej widzimy grań od Wołowca przez Rohacze, Trzy Kopy po Hrubą Kopę. Poniżej Rohaczy leży dużo mniejsze, zalesione wzniesienie Przedniego Zielonego, na którym położone sa Rohackie Stawy (niewidoczne z tej strony).

Dalszy odcinek trasy jest widokowy aż na sam szczyt. Podchodzimy grzbietem Skrajnego Salatyna, który porośnięty jest trawą i kosodrzewiną.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie