Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Doliną Łataną na Grzesia, Rakoń i Wołowiec

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

4h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Wołowiec 2064 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1060 m

Szlak raczej łatwy i nie nadto męczący. Przez Dolinę Łataną prowadzi spacerowa droga asfaltowa. Leśna ścieżka wyprowadza na szczyt Grzesia. Od Grzesia po Wołowiec szlak prowadzi szerokim grzbietem wśród wspaniałych widoków.

Zwierówka  »»  Grześ

2 h 15 min   

Dolina Łatana jest górnym odgałęzieniem Doliny Zuberskiej. Wejście do Doliny Łatanej znajduje się przy głównym skrzyżowaniu w Zwierówce, blisko przystanu autobusowego. Pierwszy odcinek trasy, to droga asfaltowa, zamknięta dla ruchu samochodowego. Po lewej stronie mijamy mały cmentarz partyzancki. Na dalszym odcinku wzdłuż łagodnie wznoszącej się drogi spływa dość szeroki Łatany Potok.

Po około godzinie dochodzimy do miejsca, w którym kończy się nawierzchnia asfaltowa. Znaki wskazują nam dalszą drogę w prawo, przez las. Przekraczamy potok po drewnianym mostku idąc dalej łagodnie pod górę. Drzewostan w tej części doliny jest miejscami mocno przerzedzony. Wkrótce docieramy do rozdroża szlaków w Dolinie Zadniej Łatanej. W prawo odchodzi stąd szlak na przełęcz Zabrat.

Dalszy odcinek trasy otwarty jest już tylko w sezonie letnim. Od rozdroża podążamy w lewo za zielonymi znakami. Po raz kolejny przekraczamy potok, za którym niedługo szlak zaczyna piąć się dość stromo w górę. Po lewej stronie ścieżki spływa niewielki już strumyczek, będący jednym z dopływów znacznie szerszego niżej Łatanego Potoku.

W pewnym momencie szlak skręca ostro w lewo prowadząc przez chwilę trawersem, po czym ścieżka staje się ponownie stroma. Wkrótce wychodzimy z lasu na Długą Łąkę, z której w oddali widać już szczyt Grzesia. Po lewej stronie ładnie prezentuje się wierzchołek Osobitej. Szlak prowadzi teraz łagodnie w górę, na ostatnim odcinku, pod szczytem, między kosodrzewiną.

Grześ jest znakomitym punktem widokowym. Panorama obejmuje stąd zarówno otoczenie Doliny Chochołowskiej (Starorobociański i Jarząbczy Wierch, Wołowiec), jak i Doliny Rohackiej.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie