Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Orawice - Dolina Juraniowa, Dolina Bobrowiecka, Bobrowiecka Przełęcz

Kolor szlaku

 

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Bobrowiecka Przełęcz 1356 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 560 m

Orawice to ośrodek znany z gorących źródeł. Leży on u podnóża Tatr Zachodnich, blisko polskiej granicy. Szlaków górskich jest tutaj niewiele i są one rzadko uczęszczane. Wartym odwiedzenia jest wąwóz w Dolinie Juraniowej, który przypominać może Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej albo pieniński wąwóz Homole.

Oba przedstawione niżej szlaki mogą służyć jako droga podejścia na Bobrowiecką Przełęcz. Pierwsza trasa prowadzi przez wąwóz w Dolinie Juraniowej, łącząc się następnie z drugim z przedstawionych szlaków (mniej więcej w jego połowie).

Orawice  »»  Dolina Juraniowa  »»  Umarła Przełęcz  »»  Dolina Bobrowiecka

2 h 

Wycieczkę rozpoczynamy w Orawicach. Przy głównej drodze stoją tablice informujące o znajdujących się w tym rejonie szlakach. Asfaltową drogą, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego, podążamy w głąb Doliny Cichej Orawskiej. Po mniej więcej trzech kwadransach czerwony szlak odbija od drogi asfaltowej, kierując się przez rozległą łąkę Szatanowej Polany. Ścieżka wiedzie na wprost zalesionego Jeżowego Wierchu, po którego lewej stronie znajduje się wejście do Doliny Juraniowej.

Z polany, po naszej prawej stronie, ponad drzewami ładnie widać Osobitą. Po mniej więcej kwadransie docieramy do rozdroża szlaków. W prawo odbija żółto znakowana ścieżka, która umożliwia dotarcie do Doliny Bobrowieckiej w ciągu około 15 minut. My idziemy prosto za czerwonymi znakami do Doliny Juraniowej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wejście do Doliny Juraniowej zamykane jest na okres zimowy. W tym okresie zmuszeni będziemy do powrotu lub skorzystania z żółtego szlaku.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie