Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Granią Rohaczy: Wołowiec » Rohacz Ostry » Rohacz Płaczliwy » Smutna Przełęcz

Kolor szlaku

Czas przejścia

3h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Rohacz Płaczliwy 2125 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 220 m

Przejście granią Rohaczy jest bardzo emocjonujące i piękne widokowo. Szlak zwany jest "Orlą Percią Tatr Zachodnich". Porównanie to jest uzasadnione ze względu na liczne trudności skalne i dużą ekspozycję. Największe trudności spotkamy na "Rohackim Koniu" pod szczytem Rohacza Ostrego.

Wołowiec  »»  Smutna Przełęcz

3 h 

Grań Rohaczy to najtrudniejszy szlak w Tatrach Zachodnich. Jest to perć poprowadzona skalistą granią przez dwa sąsiadujące szczyty. Nagromadzenie trudności technicznych sprawia, że nie jest to trasa dla każdego. Osoby z lękiem wysokości i nieprzygotowane kondycyjnie nie powinny wybierać tego szlaku.

Omawiana trasa otwarta jest dla ruchy turystycznego tylko w sezonie letnim.

Szlak rozpoczynamy na Wołowcu (2064 m n.p.m.), na który najlepiej dostać się z Doliny Rohackiej od Bufetu Rohackiego. Stojąc na tym szczycie mamy za sobą przynajmniej 3 godziny podejścia. Z Wołowca w przeciągu około 20 minut schodzimy do Jamnickiej Przełęczy (1908 m n.p.m.). Zejście jest łatwe, prowadzi szeroką ścieżką po łagodnym, trawiastym zboczu. Po naszej lewej stronie pięknie prezentują się Jamnickie Stawy zajmujące górne piętro Doliny Jamnickiej.

Przed nami wyrasta skalista grań Rohacza Ostrego, którego dwuwierzchołkowy szczyt przedzielony jest szczerbiną. Po lewej stronie pierwszego wierzchołka znajduje się słynny "Rohacki Koń" - najbardziej przepaściste miejsce grani. Z oddali możemy obserwować niewielkie punkciki poruszające się po wierzchołku - są to turyści, do których wkrótce dołączymy.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie