Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Na Smutną Przełęcz od Bufetu Rohackiego

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Smutna Przełęcz 1963 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 580 m

Szlak na Smutną Przełęcz przemierzany jest zazwyczaj przez turystów, zamierzających na dalszej drodze przejść grań Rohaczy lub grań w stronę Banówki. Dojście do Orlej Perci Tatr Zachodnich jest przy sprzyjających warunkach bardzo łatwe. Dalsza trasa przez grań - bardzo trudna.

Bufet Rohacki  »»  Smutna Przełęcz

2 h 15 min 

Od Bufetu Rohackiego kierujemy się wygodnym chodnikiem w głąb Doliny Smutnej. Po prawej stronie mijamy niewielkie Ťatliakowe Jeziorko. Szlak wznosi się łagodnie prowadząc u podnóża Wołowca. Za nami widać Zabrat i zakosy prowadzące na tę przełęcz. Po około trzech kwadransach docieramy do rozdroża szlaków. W prawo odbija zielono znakowana ścieżka prowadząca do Rohackich Stawów. My idziemy prosto nadal niebieskim szlakiem.

Dolina Smutna jest górnym odgałęzieniem Doliny Rohackiej. Od południowej strony otaczają ją urwiste zbocza Rohacza Ostrego i Rohacza Płaczliwego. U podnóży tych szczytów obserwować można stożki piargowe. Charakter doliny przypomina skaliste Tatry Wysokie. Dno doliny usłane jest przez piarżyska.

Ścieżka prowadząca przez górne piętro doliny jest nadal łatwa, nieco tylko męcząca. Wkrótce przed nami ukazuje się szerokie siodło Smutnej Przełęczy leżące między skalistymi szczytami. Ostatni odcinek trasy pokonujemy kilkoma zakosami, a następnie ukośnym trawersem po trawiasto-kamienistym zboczu, które opada ze stronych Trzech Kop.

Przez Smutną Przełęcz przechodzi czerwono znakowany szlak, zwany przez niektórych Orlą Percią Tatr Zachodnich. W lewo możemy iść przez Rohacze w stronę Wołowca. W prawo prowadzi ścieżka przez Trzy Kopy i Banówkę.

Szlak na Smutną Przełęcz jest zamknięty w sezonie zimowym.