Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Na Smutną Przełęcz od Bufetu Rohackiego

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Smutna Przełęcz 1963 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 580 m

Szlak na Smutną Przełęcz przemierzany jest zazwyczaj przez turystów, zamierzających na dalszej drodze przejść grań Rohaczy lub grań w stronę Banówki. Dojście do Orlej Perci Tatr Zachodnich jest przy sprzyjających warunkach bardzo łatwe. Dalsza trasa przez grań - bardzo trudna.

Bufet Rohacki  »»  Smutna Przełęcz

2 h 15 min 

Od Bufetu Rohackiego kierujemy się wygodnym chodnikiem w głąb Doliny Smutnej. Po prawej stronie mijamy niewielkie Ťatliakowe Jeziorko. Szlak wznosi się łagodnie prowadząc u podnóża Wołowca. Za nami widać Zabrat i zakosy prowadzące na tę przełęcz. Po około trzech kwadransach docieramy do rozdroża szlaków. W prawo odbija zielono znakowana ścieżka prowadząca do Rohackich Stawów. My idziemy prosto nadal niebieskim szlakiem.

Dolina Smutna jest górnym odgałęzieniem Doliny Rohackiej. Od południowej strony otaczają ją urwiste zbocza Rohacza Ostrego i Rohacza Płaczliwego. U podnóży tych szczytów obserwować można stożki piargowe. Charakter doliny przypomina skaliste Tatry Wysokie. Dno doliny usłane jest przez piarżyska.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie