Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Odcinek graniowy: Banikowska Przełęcz » Pachoł » Spalona » Salatyn » Brestowa

Kolor szlaku

Czas przejścia

4h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Pachoł (słow. Pachoľa) 2167 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 280 m

Szlak graniowy między Banikowską Przełęczą a Brestową to najdłuższy, ale i najłatwiejszy odcinek "Orlej Perci Tatr Zachodnich". Cała trasa jest wspaniała widokowo. Trudności techniczne występują w dwóch miejscach - przy zejściu z Pachoła i na grani Skrzyniarek.

Banikowska Przełęcz  »»  Brestowa

4 h 

Omawiana trasa otwarta jest dla ruchy turystycznego tylko w sezonie letnim. Z Banikowskiej Przełęczy (2040 m n.p.m.) trawiasto-piarżystym zboczem w przeciągu 20 minut podchodzimy łatwą ścieżką na najwyższy szczyt trasy - Pachoł (słow. Pachoľa).

Ze szczytu Pachoła (2167 m n.p.m.) odsłania się widok na Dolinę Głęboką i wznoszącą się ponad nią grań Skrzyniarek i szczyt Salatyna, które leżą na naszej dalszej drodze. W oddali widać grzbiet łączący Babki, Ostrą i Siwy Wierch.

Zejście z Pachoła jest znacznie trudniejsze. Skalistą, postrzępioną granią schodzimy do Spalonej Przełęczy (2055 m n.p.m.). W najtrudniejszym miejscu rozpięty jest łańcuch, który pomaga w zejściu niewielkim kominkiem.

Z przełęczy podchodzimy dość wąską, skalistą granią na pierwszy wierzchołek Spalonej. Po wejściu na wzniesienie naszym oczom ukazuje się leżące tuż poniżej rozległe rozpłaszczenie terenu. Łagodną łąką przechodzimy na kolejny wierzchołek Spalonej (2083 m n.p.m.). Nazwa szczytu pochodzi z dawnych czasów, kiedy w Tatrach pozyskiwano nowe obszary dla wypasu zwierząt poprzez wypalanie kosodrzewiny.

Ścieżka skręca w lewo zgodnie z dalszym przebiegiem grani. Rozpoczynami zejście przez postrzępione, skaliste Skrzyniarki.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie