Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Do szpitala partyzanckiego w Dolinie Rohackiej

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Szpital partyzancki ok. 1350 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 350 m

Pod względem widokowym jest to jeden z najmniej atrakcyjnych szlaków w całych Tatrach. Celem wycieczki jest niewielka drewniana chatka, położona w lesie, na zboczu Brestowej. W czasie II wojny światowej zorganizowano tutaj prowizoryczny szpitalik partyzancki.

Zwierówka  »»  Szpital partyzancki

1 h 15 min 

Szlak rozpoczyna się w Zwierówce, przy asfaltowej drodze biegnącej od Zuberca. Przy skrzyżowaniu stoi pomnik słowackiego powstania narodowego. W las odbija stąd wąska ścieżka.

Pierwszy odcinek szlaku wznosi się łagodnie w górę. Wkrótce przekraczamy leśną drogę jezdną. Dalsza trasa jest nieco bardziej stroma. Docieramy do drewnianej wiaty, która może służyć jako schron przed deszczem. Tuż obok spływa potok, nad którym przechodzimy po drewnianym mostku. Idąc dalej lasem docieramy do celu.

Cała trasa wiedzie przez gęsty las, brakuje więc miejsc widokowych. W górnym odcinku szlaku między drzewami można dojrzeć wierzchołek Osobitej.

Drewniany budynek szpitalika był pierwotnie przeznaczony dla myśliwych. Obecnie trudno nam sobie chyba wyobrazić, jak trudne warunki musiały tu panować w czasie wojny i co się tu naprawdę wydarzyło. Koło budynku stoją tablice pamiątkowe przedstawiające historię tego miejsca.

Zejście na dół możliwe jest tylko tą samą trasą, co droga podejścia.